Hierarchical coordination framework in supply chain negotiations
Tedarik zinciri pazarlıklarında hiyerarşik koordinasyon yapısı
- Tez No: 82961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma paralel bilgi alışverişinin mümkün olduğu bir ortamda stratejik bir mamul sağlayan tedarikçi ile onun müşterileri arasındaki hiyerarşik koordinasyon yapısını inceler. Tedarikçinin lider pozisyonunda olduğu genel bir tedarik zinciri sözleşmesi ile organizasyonel hiyerarşik yapı tanımlanmıştır. Üç seviyeli karar süreci (toplam kapasite seviyesinin belirlenmesi, toplam kapasitenin müşterilere bölüştürülmesi ve fiyat belirleme) ile tedarikçi kararlarını verir. Fiyatlandırma modeli çözümü kolay olmayan karışık tam sayılı, doğrusal olmayan bir model olduğundan bu modelin çözümü için, tabu tarama ve ve tavlama benzetimi yöntemlerinden esinlenilerek bir melez meta-sezgisel yöntem SUPRİME (SUpply PRIce MEtaheuristic) geliştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmadaki hiyerarşik yapılar, Hiyerarşik Organizasyonel Planlama (HOP) çerçevesi içerisinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines a hierarchical coordination framework between a supplier of a strategic item and his buyers in an environment where a mutual information exchange between the supplier and buyers is possible. A organizational hierarchical structure is defined via a generic supply chain contract where the supplier is in the leadership position. A three-level decision process is designed to help the supplier in making decisions: aggregate capacity planning, disaggregation of this aggregate capacity among the buyers and then price determination. Since the pricing model is a mixed integer nonlinear problem that is not easy to solve by exact methods, as a pioneering effort in supply chain management, a global metaheuristic algorithm SUPRIME (SUpply PRIce MEtaheuristic) is developed by integrating the principles of simulated annealing (SA) and tabu search (TS) procedures. Also the hierarchical structures in this study are mapped to Hierarchical Organization Planning (HOP) framework.