Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin imalat sektöründe yaşadığı sorunlar: Bursa İnegöl örneği
Problems faced by Syrians under temporary protection in Turkey in the manufacturing sector: The case of Bursa Inegol
- Tez No: 829625
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Göç, insanlık tarihinin derinliklerinde kök salan ve farklı toplumların, coğrafyaların üzerinde etkiler bırakan evrensel bir olgudur. İnsanlar geçmişten bugüne kadar çeşitli sebeplerle göç etmişlerdir ve günümüzde de bu göç hareketleri hız kesmeden devam etmektedir. Göç olgusu tarihsel bağlamda incelendiğinde, savaşların ve uzun yıllar süren kıtlıkların büyük çaplı göç akımlarının tetikleyicisi olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Savaşlar, kısa bir süre içerisinde düzensiz ve kitlesel göç dalgalarının ortaya çıkmasına sebep olan benzersiz bir etkiye sahiptir. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ve bölgesel etkileri doğal olarak öncelikle komşu ülkelere nüfuz etmiş daha sonra ise küresel bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye sığınanlara yönelik açık kapı politikası uygulamıştır. Bu politika sonucunda günümüzde Türkiye'de ikamet eden GKA Suriyelilerin sayısı 3,4 milyona ulaşmıştır. Bu göç dalgaları Türkiye'yi ekonomik, sosyal, toplumsal ve çevresel sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu çalışma, ekonomik sorunlar arasında yer alan istihdamda yaşanan sorunlara odaklanmayı amaçlamaktadır. Bursa Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden biridir ve yüksek sayıda Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla araştırma evreni olarak ideal illerden biridir. İnegöl Bursa'nın sanayi yoğun ilçelerinden biri olma özelliği taşımaktadır ve bünyesinde binlerce Suriyeli çalışan bulunmaktadır. Bursa sanayisi ile ilgili ve dolayısıyla Türkiye geneliyle ilgili bir fikir edinebilmek için İnegöl ilçesi araştırma evreni olarak belirlenmiştir. GKA Suriyelilerin çalışma koşulları, mesleki durumları, ücret düzeyleri, memnuniyet düzeyleri, tersine göç düşünceleri vb. konulara yönelik araştırmalar yapılarak GKA Suriyelilerin istihdamdaki durumlarının ve yaşadıkları sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik İnegöl organize sanayi, oto sanayi ve ağaç işleri sanayinde toplamda 407 GKA Suriyeli ile yüz yüze anket yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiş ve sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Sonuçlara ilişkin genel değerlendirmeler yapılmış ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration is a universal phenomenon deeply rooted in the history of humankind, leaving its impact on different societies and geographies. People have migrated for various reasons from the past to the present, and these migration movements continue unabated in our modern times. When the phenomenon of migration is examined in a historical context, it becomes evident that wars and prolonged periods of famine have been major triggers for large-scale migration flows. Wars, in particular, have a unique impact, leading to the emergence of rapid and massive waves of irregular migration. The Syrian civil war, which began in 2011, and its regional repercussions naturally initially affected neighboring countries and later reached a global scale. Turkey implemented an open-door policy towards refugees. As a result of this policy, the number of Syrian refugees residing in Turkey has reached 3.4 million today. These waves of migration have presented Turkey with economic, social, societal, and environmental challenges. This study aims to focus on the issue of employment, which is among the economic problems. Bursa is one of Turkey's important industrial cities and hosts a significant number of Syrians. Therefore, it is an ideal choice as a research universe. İnegöl, being one of the industrial districts of Bursa, is home to thousands of Syrian workers. To gain insights into the industrial sector in Bursa and, consequently, nationwide, İnegöl district has been selected as the research universe. Syrian refugees' working conditions, occupational status, wage levels, satisfaction levels, reverse migration thoughts, etc. It is aimed to determine the employment status of asylum seekers and the problems they experience by conducting research on these issues. Face-to-face surveys were conducted with a total of 407 refugees in İnegöl's organized industrial, automotive, and woodworking industries to achieve this goal. The collected data were analyzed using the SPSS program, and the results were presented in tabular form. Overall assessments were made based on the findings, and various recommendations were provided to policymakers.