Güneş enerjili ejektörlü soğutma sisteminin termodinamik incelenmesi ve yemen için örnek bir uygulama
Thermodynamic examination of solar ejector cooling systemand an example application for yemen
- Tez No: 829648
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan soğutma sistemleri üzerine yapılan çalışmaların artmasıyla birlikte, dünya genelinde bu tür uygulamaların zamanla yaygınlaştığı görülmektedir. Endüstriyel sektörde soğutma sistemi hem çok önemli bir yer almaktadır hem de çok yüksek enerji tüketen bir sistemdir. Güneş enerji soğutma sistemleri, özellikle elektriğin pahalı veya kısıtlı olduğu yerlerde alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Güneş enerjisi dönüşüm sistemlerinin performansını ve verimliliğini artırmak için güneş enerjisi teknolojileri konusunda yapılan çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, güneş ejektörlü soğutma sisteminin termodinamik analizi ve yemen için örnek bir uygulama sunmaktır. Yemen'deki Soğutma taleplerinin yüksek olduğu ve geleneksel iklimlendirme sistemleri büyük ölçüde elektriğe bağlıdır. Bu nedenle, güneş ejektörlü soğutma gibi alternatif soğutma teknolojilerinin daha fazla araştırılması ve uygulanması, Yemen için sürdürülebilir ve dayanıklı bir geleceğin desteklenmesinde hayati bir rol oynayabilir. Ejektörlü soğutma, buhar güç ve soğutma devrelerinden oluşur, yüksek basınçlı sıvı akışkan, dışarıdan sağlanan enerji (Qg) ile kazanda veya jeneratörde buharlaştırılır. Yüksek basınçlı buhar, ejektör nozulu tarafından yüksek hızla gönderilir. Bu anda meydana gelen basınç düşüşü (vakum), soğutucu akışkanın evaporatörden çekilmesine neden olur. Ejektörde difüzöre girmeden önce, direnç ve akış hızının azaldığı karıştırma odasında, bu iki sıvı birbirleriyle karışır. Ardından, bu karışım yoğuşturucuya gider ve ortama ısı (Qc) vererek yoğuşur. Kondenser çıkışında oluşan sıvının bir bölümü pompa tarafından kazana geri gönderilir ve çevrem tamamlanmış olur. Sıvı akışkan genleşme valfinden geçirildiğinde sıvı genleşir ve sıvı basıncı düşer. Dış havadan daha düşük basınca sahip olan bu akışkan bir evaporatörde ısınır. Evaporatörde ısı (Qe) çevreden emilir ve sıvı düşük basınç ve sıcaklıkta buharlaştırılır ve bir soğutma işlemi gerçekleşir. Tez çalışmasında yüksek verimli, az maliyetli ve daha az enerji tüketen güneş enerjili ejektörlü soğutma sistemi analizi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, güneş enerjisiyle çalışan ejektörlü soğutma sisteminin teorik ve matematiksel analizi yapılması amaçlanmıştır.Tezde teorik araştırma kapsamında sistemin hesaplaması yapılmıştır ve analizi yaptıktan sonra yemen için bir teorik uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, literatürdeki bulgularla karşılaştırıldığında biraz daha yüksek olarak gözlemlenmiştir. Bu çalışmada bulunan COP 0,4 ile 1,32 arasında farklı jeneratör ve evaporatör sıcakları göre değişmesine bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of cooling systems that use renewable energy sources, it is seen that such devices are becoming widespread around the world. The industrial sales cooling system is both a very important place and a system that consumes very high energy. Solar cooling systems are available as an alternative energy source, especially where electricity is expensive or limited. Studies on solar energy technologies will be of great importance in order to increase the conversion and efficiency of solar energy. This study presents thermodynamic analysis of solar ejector cooling system and an example application for Yemen. Cooling in Yemen is high and traditional air conditioning systems rely heavily on electricity. Therefore, solar ejector cooling and alternative cooling technologies are becoming more available and can play a vital role in benefiting from a sustainable and resilient future for Yemen. Ejector cooling consists of steam power and cooling circuits, high temperature liquid systems are evaporated in the boiler or generator with externally supplied energy (Qg). High velocity steam is accelerated at high speed by the ejector nozzle. The pressure loss (vacuum) occurring at this moment causes fluids to collect from the evaporator. These two fluids are run through gradually increasing ranges of resistance and flow rate before starting the diffuser in the ejector. Additionally, this mixture goes to the condenser and condenses by distributing medium heat (Qc). Some of the liquid formed at the condenser outlet is sent back to the boiler by the pump and becomes the surrounding area. When liquid fluids are passed through the expansion valve, the liquid expands and the liquid pressure decreases. These fluids, which have lower pressure than the outside air, are heated in an evaporator. In the evaporator, heat (Qe) is absorbed from the environment and evaporated at low pressures of the liquid and a cooling process occurs. The aim is to analyze the thesis product's highly efficient, low-reinforcement and less energy-consuming solar ejector cooling system. This configuration is the solution to create theoretical and comprehensive analysis of solar ejector cooling system.In the thesis, the system structure within the scope of theoretical research was created and after analysis, a theoretical application was carried out for Yemen. The results obtained with this information were observed to be slightly higher compared to the findings in the literature. The COP in this list varies between 0.4 and 1.32, depending on different generator and evaporator temperatures