Güneş enerjisi kaynaklı ejektörlü soğutma sisteminin performansının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of performance of solar- powered ejector cooling system
  1. Tez No: 315860
  2. Yazar: FATİH AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. KÜRŞAD ERSOY, DOÇ. DR. RAFET YAPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada güneş enerjisi kaynaklı ejektörlü soğutma sisteminin performansı Konya'da Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında saat 10:00 ile 16:00 arasında deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde seçici yüzeyli düzlem kolektörler kullanılmıştır. Her bir kolektör 2.3 m2'dir. Çalışmada ilk olarak Ar=7.17 ve Te=8oC çalışma şartlarında farklı kolektör alanları ve eğim açılarında, kolektörleri sabit tutarak ve çevirerek deneyler yapılmıştır. Ardından aynı evaparatör sıcaklığında Ar=6.56 ve Ar=7. 86 için ejektör alan oranının değişiminin sisteme etkisi incelenmiştir. Bu süreç içerisinde mevcut sistem için en fazla soğutma kapasitesinin elde edildiği uygulama araştırılmıştır. Sonuç olarak Ar=7.86' de dört kolektörle 35o kolektör açıyla tek eksenli doğudan batıya çevirme uygulamasının 1079 W soğutma kapasitesi ve % 38.1 COP değerleriyle, en fazla soğutma kapasitesinin ve COP değerinin sağlandığı uygulama olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; ejektör alan oranının arttırılmasıyla soğutma kapasitesinin arttığı ve buna bağlı olarak gerekli jeneratör sıcaklığını sağlayacak kolektör sayısının da artırılması gerektiği görülmüştür. Sistemden istenen belirli bir soğutma kapasitesi için uygun ejektör alan oranında ve bu alan oranı için uygun kolektör sayısında çalışılması gerekmektedir. Çalışmadaki tüm uygulamalar değerlendirildiğinde Ar=6.56 ve Ar=7.86 için artan soğutma kapasitesi ile sırasıyla üç ve dört kolektör kullanılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the performance of solar-powered ejector cooling system in June, July and August between 10:00 and 16:00 was experimentally investigated in Konya. In the experiments single glazed selective type collectors were used. Each collector area was 2.3 m2. First, experiments were carried out by fixing and turning the collectors for different collector areas and slope angels at Ar=7.17 and Te=8oC the working conditions. Then, ejector area ratio is changed with Ar=6.56 and Ar=7.86 and effects of changing ejector area ratio on the system were investigated at the same evaporator temperature. During this period, the best application was investigated that maximum cooling capacity and COP were obtained. As the best result for the system, 1079 W cooling capacity and 38.1 % COP were determined for Ar=7.86 by turning four collectors in a single axis at the 35o slope angel from east to west. In addition, it was seen that the cooling capacity was increased with increasing ejector area ratio. Accordingly, it is necessary to increase the collector area to obtain suitable generator temperature for increasing ejector area ratio. Therefore, for a desired cooling capacity a suitable ejector area ratio and a suitable collector area for this area ratio have to be determined. As a result, it is understood from the all applications that for Ar=6.56 and Ar=7.86 with increasing cooling capacity three and four collectors are to be used respectively.