Press and politics: Tanin in the Balkan wars
Basın ve siyaset: Balkan savaşları'nda tanin
- Tez No: 829655
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Balkan Savaşları'nın İttihad ve Terakki ile yakın ilişki içerisinde olan Tanin gazetesindeki yerini tartışıyor. 31 Ocak 1913'ten 15 Kasım 1913'e kadar olan süre zarfında Hüseyin Cahid ve Babanzade İsmail Hakkı'nın yazılarına dayanarak, bu tez önemli Tanin yazarlarını da içeren Osmanlı yönetici elitinin Avrupa karşısındaki askeri ve siyasi tehditlerine karşı savunma ve günü kurtarmaya (idare-i maslahatçılık) dayalı Geç Osmanlı İmparatorluk Zihniyetine sahip olduklarını savunuyor. Buna ek olarak tez ayrıca yönetici elitin Osmanlı'yı Avrupa'daki güç hiyerarşisi içerisinde nereye konumlandırdığını ve bu elitin Balkanlar'daki statükoya askeri, siyasi ve entelektüel olarak karşı gelmek yerine, bu statükoyu muhafaza etme arzusunu gösteriyor. Bunu yaparak, bu tez Osmanlı/Türk tarih yazımında Balkan Savaşları'nın ulus devlete giden yolda bir dönüm noktası olduğu ve yönetici elitin imparatorluğun kaçınılmaz sonunun geldiğine inandığı yönündeki kalıplaşmış ve doğru kabul edilen görüşlerine karşı çıkıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the place of the Balkan Wars in Tanin newspaper, which was generally associated with the Committee of Union and Progress. Based on the writings of Tanin's leading authors, Hüseyin Cahit (Yalçın) and Babanzade İsmail Hakkı, from 31 January 1913 to 15 November 1913, this thesis argues that the Ottoman ruling elite, including the major journalists of Tanin, had the Late Ottoman Imperial Mindset, which was based on a defensive attitude and ad hoc administration (idare-i maslahatçılık) in the face of the European political and military threats to the Ottoman Empire. This thesis further discusses the elite perception of the place of the Ottoman Empire within the European hierarchy of power and demonstrates the Ottoman desire to keep the status quo in the Balkans rather than to challenge it militarily, politically, and intellectually. By doing so, this thesis challenges the well-circulated tropes about the place of the Balkan Wars in Ottoman/Turkish historiography that the Balkan Wars was a turning point which led the ruling elite to adopt a kind of nationalism, Turkish or Muslim, and the idea of a nation-state and that with the Balkan Wars, the Ottoman ruling elite started to believe in the inevitability of the fall of the Ottoman Empire.