Exploring psychosocial factors influencing maladaptive behaviors following the break-ups of romantic relationships
Romantik ilişkilerde yaşanan ayrılık sonrası uyumsuz davranışları etkileyen psikososyal faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 829654
  2. Yazar: ÖZGE AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, romantik ayrılıklardan sonra uyumsuz davranışları değerlendirmek için kapsamlı bir ölçek geliştirmeyi ve üniversite öğrencilerinin psikolojik ve ilişkisel faktörlerle birlikte bağlanma teorisi kuramsal çerçevesine özellikle vurgu yaparak bu bağlamda deneyimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya, son yıl içinde bir romantik ilişkisinin bitimini deneyimleyen 18-25 yaş arasındaki toplam 512 üniversite öğrencisi katılmıştır. Ölçümler, Algılanan İlişki Kalitesi Ölçeği, Bağlanma Temelli Zihinsel Temsil Ölçeği (BTZTÖ), Sıkıntıya Dayanıksızlık İndeksi (SDİ) ve özellikle bu çalışma kapsamında geliştirilen Ayrılık Sonrası Uyumsuz Davranışlar Ölçeği 'ini içermektedir. Toplanan veriler, açıklayıcı faktör analizi (AFA), regresyon analizi ve aracı değişken analizi olmak üzere çeşitli istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. AFA'dan elde edilen sonuçlar, geliştirilen ölçeğin son versiyonunun Başkaları Üzerinden Agresyon, Flört ve Cinsel Davranışlar, Sınırların İhlali ve Taciz, ve Zevke Eğilim ve İnkâr olmak üzere dört alt ölçek ve toplam 21 maddeye sahip olduğunu ve Cronbach alfa katsayısının .83 olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizi, ayrılıktan bu yana geçen sürenin artması, güvensiz bağlanma puanlarının ve Komplike Yas Ölçeği'nden alınan yüksek puanlar ile birlikte Sıkıntıya Dayanıksızlık İndeks'inden alınan puanların düşük olmasının, ayrılık sonrası uyumsuz davranışları anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, aracı değişken analizi, güvensiz bağlanma ile ayrılık sonrası uyumsuz davranışlar arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve bu ilişkide sıkıntıya toleransın bir aracı değişken olarak hareket ettiğini ortaya koymuştur. Genel olarak, çalışma ayrılık sonrası uyumsuz davranışların dinamiklerinin anlaşılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a comprehensive scale for assessing maladaptive behaviors following romantic break-ups and examine the experiences of university students in this context regarding psychological and relational factors with particular emphasis on the theoretical framework of Attachment Theory. A total of 512 university students aged 18-25, who experienced a break-up within the past year, participated in the study. Measures included the Perceived Relationship Quality Components, Attachment-Based Mental Representation Scale (ABMRS), Distress Intolerance Index (DII), and Complicated Grief Inventory- Relation and Post Break-up Maladaptive Behaviors Scale (PBMBS) explicitly developed within this study. The collected data were analyzed using various statistical techniques, including explanatory factor analysis (EFA), regression analysis, and mediation analysis. Results from the EFA revealed that the final version of the PBMBS consisted of 21 items across four constructs: Aggression Over Others, Dating and Sexual Act, Boundary Violation and Harassment, and Inclination to Pleasure and Denial with a Cronbach's alpha coefficient of .83. Hierarchical regression analysis demonstrated that the increased elapsed time since the breakup, the higher scores of insecure attachment, and the Inventory of Complicated Grief, the lower scores of the Distress Intolerance Index, significantly predicted maladaptive behaviors following break-ups. Furthermore, the mediation analysis indicated a significant relationship between insecure attachment and post-break-up maladaptive behaviors, with distress tolerance mediating in this relationship. Overall, the study enhances understanding of post-break-up dynamics.