SARS-COV-2 enfeksiyonu ve aşılanma sonrasında gelişen antikorların nötralizan aktivitesinin ölçülmesi
SARS-COV-2 infection and after vaccination measurement of neutralizing activity of antibodies
- Tez No: 829660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
COVID-19 pandemisinde SARS-CoV-2'ye karşı gelişen antikorların tespitinde kullanılan mevcut serolojik testlerin halk sağlığı müdahaleleri üzerine önemi tam olarak belirlenememiştir. Bu tez çalışmasında SARS-CoV-2 enfeksiyonu veya aşılamayı takiben hümoral immün yanıtın koruyuculuğunu karakterize etmek için SARS-CoV-2 S proteinine karşı oluşan IgG antikorlarının nötralizan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Aşılanmış (n=60) ve hem SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş hem de aşılanmış (n=60) toplam 120 bireyden alınan serum örnekleri SARS-CoV-2 IgG II ve ACE2-RBD testleriyle değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel karşılaştırmasında sürekli veriler için normal dağılıma uygunluk kolmogorov simirnov analizi ile değerlendirilmiştir. Bağımsız gruplarda sürekli verilerin karşılaştırılmasında iki grup varlığında Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Sürekli verilerin birlikte değişimi Spearman Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. SARS-CoV-2 IgG II test sonucu 50 AU/mL'nin üzerinde olan 120 örneğin yapılan ACE-2 RBD Tarama test sonuçlarının tamamı pozitif bulunmuştur. SARSCoV-2 IgG II test sonucu 5000 AU/mL üzerinde saptanan bireylerde gelişen antikorların yüksek nötralizan kapasitesine sahip olduğu bulunmuştur. Hem enfeksiyon geçirip hem de aşılanan grupta sadece aşılanan gruba göre daha güçlü nötralizan antikor yanıtı saptanmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda SARS-CoV-2 IgG II testiyle saptanan antikorların yeterli nötralizan aktiviteye sahip olduğu istatistiksel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of existing serological tests used in the detection of antibodies to SARS-CoV-2 in the COVID-19 pandemic on public health interventions has not been fully determined. In this thesis, it was aimed to evaluate the neutralizing effects of IgG antibodies against SARS-CoV-2 S protein to characterize the protection of the humoral immune response following SARS-CoV-2 infection or vaccination. Serum samples from a total of 120 vaccinated (n=60) and both SARS-CoV-2 infected and vaccinated (n=60) individuals were evaluated with SARS-CoV-2 IgG II and ACE2-RBD tests. In the statistical comparison of the data, the conformity to the normal distribution for continuous data was evaluated with the Kolmogorov Smirnov analysis. Comparison of continuous data in independent groups was made using the Mann Whitney U test in the presence of two groups. Coexistence of continuous data was evaluated by Spearman Correlation analysis. All of the ACE-2 RBD Scan test results of 120 samples with SARS-CoV-2 IgG II test results above 50 AU/mL were found positive. Antibodies developed in individuals with SARS-CoV-2 IgG II test results above 5000 AU/mL were found to have high neutralizing capacity. A stronger neutralizing antibody response was detected in both the infected and vaccinated group compared to the vaccinated group alone. As a result of this thesis, it was statistically determined that the antibodies detected by the SARS-CoV-2 IgG II test had sufficient neutralizing activity.