COVİD-19 aşısı sonrası antikor yanıt izlemi, elecsys anti-SARS-COV-2 S testi ile nötralizasyon testinin karşılaştırılması
Antibody response monitoring after COVID-19 vaccine, comparison of elecsys anti-SARS-COV-2 s test and neutralization test
  1. Tez No: 751650
  2. Yazar: ZEYNEP ATALAY ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Nötralizasyon testleri (NT), anti-SARS-CoV-2 nötralize edici antikorları (NAb) ölçmek için altın standarttır ancak pratikte kullanımları kısıtlıdır. Spike (S) protein reseptör bağlanma alanına (RBD) karşı antikorların, SARS-CoV-2'ye karşı nötralize edici bir aktivite sağladığı gösterilmiştir. Anti-S1-RBD-SARS-CoV-2 (Anti-RBD) antikorlarını kantitatif olarak ölçen testler, nekahat fazı plazma tedavisi için potansiyel donörlerin NAb taraması, doğal veya aşı kaynaklı bağışıklığın değerlendirilmesi, aşılama için bireylerin sınıflandırılması ve aşının belgelenmesi için büyük değere sahip olabilir. Çalışmamızda COVID-19 aşısı olan hastalarda aşı sonrası altı aylık süreçte NT ve Elecsys Anti‑SARS‑CoV‑2 S (Elecsys-S) testi ile, NAb ve S protein RBD'ye karşı gelişen antikor düzeyleri ölçülerek iki testin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Ankara Şehir Hastanesi'nde COVID-19 aşısı olan 200 gönüllünün, aşı öncesi ve sonrasında 1,3, 6. aylarda bir biyokimya tüpüne kanı alınarak; hem NAb, hem de Elecsys-S testi ile Anti-RBD antikor düzey tayini yapıldı. NT, bir Sloven SARS-CoV-2 izolatı kullanılarak bir BSL-3 laboratuvarında gerçekleştirildi; NT titresi ≥1:6 pozitif olarak kabul edildi. Elecsys-S testi Cobas e8000 analizöründe gerçekleştirildi. Analizör tarafından her bir numunenin konsantrasyonu U/mL cinsinden otomatik olarak hesaplandı. Cut-Off Index (COI) değerine göre antikorlar ölçüldü. Bir COI ≥ 0,8 U/ml pozitif olarak kabul edildi ve bir COI < 0,8 U/ml negatif olarak kabul edildi. Bulgular: Birinci ay kontrolünde Elecsys-S testinin duyarlılığı %99.3, pozitif prediktif değeri %90.8 olarak bulundu. Üçüncü ve altıncı ayda, Elecsys-S testinin duyarlılığı %100, pozitif prediktif değer sırasıyla %87.5 ve %98.3 olarak bulundu. Üçüncü ve altıncı ayda antikor negatif hasta olmadığı için özgüllük ve negatif prediktif değer hesaplanamadı. Birinci aydaki nötralizan antikor pozitif ve negatif olan grupların yaş ortalamaları, cinsiyet, VKİ, sigara kullanımı, ek hastalığa sahip olma, ilaç kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Neutralization tests (NT) are the gold standard for measuring anti-SARS-CoV-2 neutralizing antibodies (NAb), but their practical use is limited. Antibodies against the spike (S) protein receptor binding domain (RBD) have been shown to provide a neutralizing activity against SARS-CoV-2. Tests that quantitatively measure anti-S1-RBD-SARS-CoV-2 (Anti-RBD) antibodies could be use for, NAb screening of potential donors for convalescent phase plasma therapy, assessment of innate or vaccine-induced immunity, classification of individuals for vaccination, and vaccine documentation. In our study, it was aimed to compare the two tests by measuring the antibody levels against NAb and S protein RBD with the NT and Elecsys Anti‑SARS‑CoV‑2 S (Elecsys-S) test in the six-month post-vaccination period in patients with COVID-19 vaccine. Materials and Methods: In Ankara City Hospital, blood samples of 200 volunteers vaccinated against COVID-19 was taken at 1, 3, 6 months before and after vaccination; Anti-RBD antibody levels were determined by both NAb and Elecsys-S assay. NT was performed in a BSL-3 laboratory using a Slovenian SARS-CoV-2 isolate; NT titer ≥1:6 was considered positive. The Elecsys-S test was performed on the Cobas e8000 analyzer. The concentration of each sample in U/mL was automatically calculated by the analyzer. Antibodies were measured according to the Cut-Off Index (COI). A COI ≥ 0.8 U/ml was considered positive and a COI < 0.8 U/ml was considered negative Results: The sensitivity of the Elecsys-S test at the first month follow-up was 99.3% and the positive predictive value was 90.8%. At the third and sixth months, the sensitivity of the Elecsys-S test was 100%, and the positive predictive value was 87.5% and 98.3%, respectively. Specificity and negative predictive value could not be calculated since there were no antibody negative patients at the third and sixth months. There was no statistically significant difference in terms of mean age, gender, BMI, smoking, comorbidity, and drug use between neutralizing antibody positive and negative groups.