Dışavurumcu sanat terapisinin 36- 60 aylık çocukların dil gelişimine etkisi
The effect of expressive art therapy on the language development of 36-60 months old children
- Tez No: 829661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZÇETİN ŞENÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dışavurumcu Sanat Terapisinin 36-60 Aylık Çocukların Dil Gelişimine Etkisi konulu araştırmada, dışavurumcu sanat terapisi uygulamasının çocukların dil gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacağı hipotezi test edilmektedir. Bu çalışma, 36-60 aylık yaş aralığındaki çocukların dil gelişimine etkisi merak edilen“Dışavurumcu Sanat Terapisi”yönteminin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 30 çocuk üzerinde dört haftalık bir süre boyunca dışavurumcu sanat terapisi uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, katılımcı çocuklara“Denver II Gelişimsel Tarama Testi”uygulanarak dil gelişim düzeyleri ön test olarak değerlendirilmiştir. Denver II, 0-6 yaş aralığındaki çocukların kişisel-sosyal, ince motor-uyumsal, dil ve kaba motor becerilerini değerlendirmek için tasarlanmış olan bir testtir. Bu test, çocuğun farklı işlevlerdeki becerilerini diğer yaşıtlarıyla karşılaştırarak gelişim düzeyini değerlendirmektedir (Anlar ve Yalaz, 1990). Ardından, çocuklara dört farklı dışavurumcu sanat terapisi tekniği olan öyküsel terapi, kukla terapisi, sanat terapisi ve kum tepsisi terapisi uygulanmıştır (Kar, 2011; Çelikbaş, 2019). Her tekniğin uygulanması için ayrı günler ve seanslar belirlenmiştir (Çelikbaş, 2019). Dışavurumcu sanat terapisi uygulamaları sonrasında, katılımcı çocukların dil gelişimi tekrar ölçülmüş ve son test sonuçları alınmıştır. Bu sonuçlar, ön test sonuçları ile karşılaştırılarak terapinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, dışavurumcu sanat terapisinin dil gelişimi açısından önemli bir terapötik yöntem olabileceğine dair bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research entitled“The Effect of Expressive Art Therapy on the Language Development of Children Aged 36-60 Months”aims to examine the impact of expressive art therapy, as a method of interest, on the language development of children within the age range of 36 to 60 months. The study involves the application of expressive art therapy on 30 children over a four-week period. In the initial phase of the study, the participants' language development levels were assessed as the pre-test by administering the“Denver II Developmental Screening Test.”Denver II is a test designed to evaluate the personal-social, fine motor-adaptive, language, and gross motor skills of children aged 0-6 years. The test compares a child's skills in various functions with those of their peers (Anlar & Yalaz, 1990). Subsequently, the children were exposed to four different expressive art therapy techniques: narrative therapy, puppet therapy, art therapy, and sand tray therapy (Kar, 2011; Çelikbaş, 2019). Each technique was applied on separate days and sessions were determined accordingly. After the implementation of expressive art therapy sessions, the participants' language development was re-assessed, and post-test results were obtained. These results were then compared with the pre-test scores to determine the impact of the therapy. The study's outcomes aim to provide valuable insights into the potential therapeutic benefits of expressive art therapy for language development.