Amaranthus retroflexus L. bitkisinin bazı farmasötik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some pharmasotical properties of the plant Amaranthus retroflexus L.
  1. Tez No: 829667
  2. Yazar: GÜLER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Amaranthus retroflexus L. bitkisinin kök, gövde, yaprak ve çiçek özütlerinin antioksidan, antimikrobiyal ve DNA koruyucu özellikleri üzerine bir araştırma sunmaktadır. Literatür taraması sonucunda, Amaranthus retroflexus L. yönelik biyoaktif bileşikler hakkında herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı, bu bitkinin kök, gövde, yaprak ve çiçek bölümlerinden elde edilen metanol özütleri kullanılarak biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Elde edilen özütlerin antioksidan değerleri yüksek bulunmuş, ancak aynı özütlerin oksidan değerlerinin de yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada Amaranthus retroflexus L. bitki özütlerinin Staphylococcus aureus ATCC25923, E. coli 35218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Yarrowia lipolitica NCAMIM YOO591, Candida albicans ATCC10231, Enterococcus faecalis ATCC 29212 suşlarına karşı etkisine bakılmıştır. Bu bitki türünün Enterococcus facalis ATCC 29212 ve Staphylococcus aureus ATCC25923 bakterilerine karşı etkili antibakteriyel aktivite sergilediği gözlemlenmiştir. DNA koruyucu aktivite açısından incelendiğinde, elde edilen tüm özütlerin oksidatif nedenli hasarlardan DNA'yı koruma özelliği taşıdığı bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, Amaranthus retroflexus L. bitkisinin oksidan ve DNA koruyucu özelliklere sahip aktif bileşikler içerdiği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, bitkinin potansiyel sağlık yararlarına ve gelecekteki araştırmalara ışık tutabilir. ANAHTAR KELİMELER: Amaranthus retroflexus L. DNA, Antioksidan, Antimikrobiyal, Staphylococcus aureus ATCC25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Yarrowia lipolitica NCAMIM YOO591, Candida albicans ATCC10231, Enterococcus facalis ATCC 29212.
Özet (Çeviri)
This study presents a research on the antioxidant, antimicrobial and DNA protective properties of root, stem, leaf and flower extracts of Amaranthus retroflexus L.. As a result of the literature review, there are no studies on bioactive compounds for Amaranthus retroflexus L.. For this reason, biological activities were investigated by using methanol extracts obtained from root, stem, leaf and flower parts of this plant. The antioxidant values of the extracts were found to be high, but the oxidant values of the same extracts were also found to be high. In this study, the effects of Amaranthus retroflexus L. plant extracts against Staphylococcus aureus ATCC25923, E. coli 35218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Yarrowia lipolitica NCAMIM YOO591, Candida albicans ATCC10231, Enterococcus faecalis ATCC 29212 strains were investigated. It has been observed that this plant species exhibits effective antibacterial activity against Enterococcus facalis ATCC 29212 and Staphylococcus aureus ATCC25923 bacteria. When DNA was examined in terms of protective activity, it was found that all the extracts obtained had the feature of protecting DNA from oxidative damage. As a result of this study, it was concluded that Amaranthus retroflexus L. plant contains active compounds with oxidant and DNA protective properties. These findings may shed light on the plant's potential health benefits and future research. KEY WORDS: Amaranthus retroflexus L. DNA, Antioxidant, Antimicrobial, Staphylococcus aureus ATCC25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Yarrowia lipolitica NCAMIM YOO591, Candida albicans ATCC10231, Enterococcus facalis ATCC 29212.