Karl Marx ve Friedrich Engels'in eser ve kuramlarında hukukun incelenmesi
Examination of Law in the Works and Theories of Karl Marx and Friedrich Engels
- Tez No: 829693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN TOPUZKANAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Karl Marx ve Friedrich Engels eserlerinde ve eserlerinin bir arada gelişimiyle oluşturdukları kuramlarında özellikle hukuk hakkında bir teori geliştirmemiş ya da kategorik incelemelerde bulunmamışlardır. Marx ve Engels'in eserleri maddi hayatın üretimi ve yeniden üretimi üzerine yoğunlaşmış, kendi dönemlerinde ekonomi, tarih ve felsefeye yönelik materyalist eleştirilerde bulunmuşlardır. Marx ve Engels'in eleştirilerinin yöntemi, kaynağını maddi hayattan alan soyutlamaların kendi içsel ilişkileri içinde incelenmesi ve yeniden maddi hayat ile sınanmasına dayanmaktadır. Bu yöntemle yapılan incelemelere göre varlık bilinci etkilemekte, bilinç varlığın koşullarını aşamamakta ancak koşullar içinde etkide bulunmaktadır. Marx ve Engels'in toplumsal incelemeleri toplumlar tarihini, toplumların maddi hayatlarını üretme ve ihtiyaçlarını giderme biçimi üzerinden eleştirmekte; toplumların maddi davranışlarının toplumsal ilişkileri koşulladığını belirtmekte ve maddi hayatın üretim şeklinin değişmesiyle toplumsal ilişkilerin de değiştiğini ifade etmektedir. Marx ve Engels'in eser, yazın ve biyografilerinde hukukun kökeni, çeşitli toplumlardaki biçimi, toplumsal iş bölümü içindeki yeri, çeşitli hukuk dallarının incelenişi, hukuk ile devlet ve hukuk ile toplum arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu incelemelere göre hukuk, maddi hayatın ilişkilerinin resmi ifadesi, özel mülkiyet sahibi egemen sınıfın üyelerinin toplumsal ilişkilere kendi lehlerine müdahalesi, kamusal iş bölümünün bir alanı ve dünyayı yorumlamada bir bakış açısıdır. Bu niteliklerin hiçbiri birbirinden ayrı değildir ancak hukukun anlamı, incelenme ve yorumlama alanları içinde bulunduğu bağlama göre değişmektedir. Hukuk, bahsedilen ilişkilerin hepsidir.
Özet (Çeviri)
Karl Marx and Friedrich Engels did not develop a specific theory or engage in categorical examinations of law in their works and the theories they formulated through their collective development. Their works primarily focused on the production and reproduction of material life, and they offered materialist critiques of economics, history, and philosophy in their own time. The method of Marx and Engels' criticism relied on the examination and testing of abstractions derived from material life within their internal relationships. According to this method, consciousness is influenced by existence, but consciousness cannot transcend the conditions of existence; however, it does have an impact within those conditions. Marx and Engels' social analyses criticized the history of societies by examining how societies produce their material lives and satisfy their needs. They emphasized that the material behavior of societies conditions social relationships and stated that changes in the mode of production of material life lead to changes in social relations. In their works, writings, and biographies, Marx and Engels examined the origins of law, its various forms in different societies, its place within social division of labor, the study of various branches of law, and the relationships between law and the state, as well as law and society. According to these analyses, law is the formal expression of social relations within material life, the intervention of the dominant class members with private property in social relations in their favor, a domain of public division of labor, and a perspective for interpreting the world. These qualities are not separate from each other, but the meaning of law varies depending on the context in which it is examined and interpreted. Law encompasses all the mentioned relationships.