İpek böceklerinin farklı protein düzeylerine sahip karma yemler ile beslenmesinin performans, koza kalitesi, ipek verimi ve ipek kalitesine etkisi
The effect of feeding silk worm with feeds having different protein levels on performance, cocoon quality, silk yield and silk quality
- Tez No: 829696
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma farklı protein düzeylerinde oluşturulan karma yemlerin ipek böceklerinin (Bombyx mori L.) bazı performans parametreleriyle koza ve iplik kalitelerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada 4000 tohum (MxN hibritleri) alınmış ve tohumlardan çıkan larvalarla besleme çalışması başlamıştır. Her bir grupta 120 larva içerecek şekilde beş grup düzenlenmiştir. Bir grup 5 tekerrürlü düzenlenmiştir. Birinci grup yemi %20 hamproteinli ve %92,30 dut yaprak unu içerip herhangi bir besin maddesi bakımından zenginleştirilmemiştir. 2. grupta dut yaprak unu %77,37'e düşürülerek hamprotein düzeyi %20'de tutulmuş fakat besin maddelerince zenginleştirilmiştir. 3., 4. ve 5. grup yemlerine dut yaprak unu sırasıyla %72,53, 67,54 ve 62,74 düzeyinde katılarak hamprotein düzeyleri sırasıyla %21, 22 ve 23'e ayarlanmış ve yemler besin maddeleri bakımından da zenginleştirilmiştir. Besin maddesi bakımından zenginleştirilmeyen %92,30 dut yaprak unu kapsayan %20 hamproteinli yem tüketen grupta tüm larvalar 3. instar döneminde ölmüştür. Yemde dut yaprak ununun azaltılarak yem protein düzeyinin artırlması, larvalarda performans (canlı ağırlık, ağırlık artışı, uzunluğu, genişliği ve hayatta kalma yüzdesi, tüketilen mama miktarı, sindirilen mama miktarı), koza ağırlığı ve koza kalitesi (koza kabuk ağırlığı, kozalarda parlaklık, koza etkin yetiştirme oranı) ile ipek verimi ve ipek kalitesinde (filament uzunluğu ve denyesi) lineer artış sağlamıştır. Teorik kuru madde sindirilme derecesi, referans oranı ve sindirilme etkinlik yemdeki protein düzeyinden etkilenmemiştir. Yemde protein düzeyinde artış, yem etkinlik oranında düşüşe yol açmıştır. Araştırmada %62,74 dut yaprak unu ve %23 hamproteinli yemlerle beslemede larvaların performansının arttığı, koza miktarı ve kalitesi ile ipek verimi ve ipek kalitesinin olumlu yönde etkilendiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of feeds having different protein levels on some performance parameters, cocoon and yarn qualities of silkworms (Bombyx mori L.). In this study, 4000 seeds (MxN hybrids) were taken and the feeding study with the larvae hatching from the seeds was started. Five groups were arranged to contain 120 larvae in each group. Each group has 5 replications. The first group feed contains 20% crude protein and 92,30% mulberry leaf flour and is not enriched in any nutrients. In the second group, mulberry leaf flour was reduced to 77,37%, and the crude protein level was kept at 20%, but it was enriched with nutrients. Mulberry leaf flour was added to the 3rd,4th and 5th group feeds at the levels of 72,53%, 67,54 and 62,74%, respectively, and the crude protein levels were adjusted to 21, 22 and 23%, respectively and the feeds were also enriched in nutrients. In the group that consumed feed having 20% crude protein and 92,30% mulberry leaf flour, which was not enriched in nutrients, all larvae died in the 3rd instar period. Increasing feed protein level by reducing mulberry leaf meal in feed, performance (live weight, weight gain, length, width and survival percentage, amount of feed consumed, amount of digested feed), cocoon weight and cocoon quality (cocoon shell weight, cocoon brightness, feed cocoon effective conversion rate), and silk yield and silk quality (filament length and denier) increased linearly. Apparent dry matter digestibility, reference ratio and digestibility were not affected by the protein level in the feed. The increase in protein level in the feed led to a decrease in the feed conversion efficiency rate. In this study, it was concluded that the larvae performance increased, and the amount and quality of the cocoon, silk yield and silk quality were improved in feeding with 62,74% mulberry leaf meal and 23% crude protein level.