Modifiye ultrafiltrasyon uygulanan hastalarda akciğer basınçlarının preoperatif-postoperatif karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative lung pressure in patients applied with modified ultrafiltration
  1. Tez No: 829744
  2. Yazar: ZEYNEP AVERBEK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kardiyopulmoner Bypass sonucu oluşan hemodilüsyon özellikle yenidoğan ve pediatrik hastalarda yaygın ödeme ve organ yetmezliğine yol açmaktadır. Bu oluşan hemodilüsyonun olumsuz yönde oluşabilecek etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla pediatrik hastalarda Konvensiyonel Ultrafiltrasyon (KUF) ve Modifiye Ultrafiltrasyon (MUF) uygulamaları yapılmaktadır. Çalışmamızda 0-1 yaş grubu Arcus Hipoplazisi tanılı Arcus Rekonstrüksiyonu operasyonu yapılan 50 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. KPB öncesi, KPB sonrası kan gazı parametreleri, hava yolu basıncı, tidal volüm, ekspirasyon sonu pozitif basınç verileri incelenmiştir. KPB öncesi ve esnasında alınan kan ürünleri, idrar miktarı, serebral ve renal NIRS, kan gazı parametreleri incelenmiştir. YBÜ 8. Saat kan gazı parametreleri, hava yolu basıncı, tidal volüm, ekspirasyon sonu pozitif basınç (PEEP) değerleri incelenmiştir. Bu çalışmamızda Modifiye Ultrafiltrasyonun akciğerlerdeki hava yolu basıncındaki değişimi gözlemlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Hemodilution resulting from cardiopulmonary bypass causes widespread edema and organ failure, especially in newborn and pediatric patients. Conventional Ultrafiltration (KUF) and Modified Ultrafiltration (MUF) applications are performed in pediatric patients in order to eliminate the negative effects of this hemodilution. In our study, 50 patients in the 0-1 age group diagnosed with Arcus Hypoplasia who underwent Arcus Reconstruction were retrospectively analyzed. Before and after CPB, blood gas parameters, airway pressure, tidal volume, and end-expiratory positive pressure data were examined. Blood products taken before and during CPB, amount of urine, cerebral and renal NIRS, blood gas parameters were examined. ICU 8th hour blood gas parameters, airway pressure, tidal volume, and end-expiratory positive pressure (PEEP) values were examined. In this study, we aimed to observe the change in airway pressure in the lungs of Modified Ultrafiltration.