Ani işitme kaybı olan hastalarda serum fetuin-a düzeyi ve klinik önemi
Serum fetuin-a level and clinical significance in patients with sudden hearing loss
- Tez No: 829743
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Ani işitme kaybı, ani başlayan, tedavi edilmediği zaman kalıcı işitme kaybı yapabilen, hastanın sosyal hayatını etkileyen akut bir olaydır. Etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır ve üzerinde uzlaşı sağlanmış bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. En önemli prognostik faktör erken dönemde tanı konması ve tedavi başlanmasıdır. Ani işitme kaybı patofizyolojisinde sorumlu olduğu düşünülen dört mekanizma; viral enfeksiyonlar, damarsal patolojiler, intrakoklear membran yırtıkları ve otoimmün hastalıklardır. Fetuin-A inflamasyonda ve aterosklerozda rolü olduğu düşünülen bir glikoproteindir. Bu çalışmada ani işitme kaybı hastalarında serum fetuin-A düzeylerinin sağlıklı olgulara göre nasıl bir değişim gösterdiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde hem ani işitme kaybı etiyopatogenezini daha iyi anlamak, hem de fetuin-A'nın bir biyomarker olarak tanı, tedavi ve takip süreçlerindeki olası potansiyeline ışık tutmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, vaka-kontrol çalışmada hasta grubu ani işitme kaybı nedeniyle tedavi alan, yaş ortalaması 50 olan (aralık: 16-75) toplam 43 hastadan meydana gelirken, kontrol grubu 43 gönüllü, sağlıklı bireyden (yaş ortalaması: 37, aralık: 17-71) ibaretti. İşitme kaybı nedeniyle başvuran hastalara saf ses odyometrisi yapıldı ve ani işitme kaybı tanısı konuldu. Tedavileri başlamadan önce hastalardan ve kontrol grubundan biyokimya tüplerine kan örnekleri alındı. Alınan kanlar santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Bu serumlardaki fetuin-A düzeyi, ticari kit kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda hasta grubu ile kontrol grubu arasında fetuin-A düzeyleri anlamlı olarak farklı bulundu. Hasta grubunda fetuin-A düzeyi 292,56 ug/ml (aralık: 126,71-411,17 ug/ml) bulunurken kontrol grubunda 412,1 ug/ml (aralık: 255,82-581,11 ug/ml) bulundu. (p=0,001). Hastaların yaş, cinsiyet, sigara ve/veya alkol kullanması, kronik hastalık, kronik ilaç kullanımı, etkilenen kulak tarafı, üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü, yaşadığı yer, işitme kaybının derecesi, odyometri tetkikinin tipi değerlendirildiğinde fetuin-A değerleri açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sudden hearing loss is an acute event in the past social life that can cause permanent hearing loss if not treated. Many causes have been considered in the etiopathogenesis, but they are still not fully elucidated. Therefore, there is no definitive treatment. The most important prognostic factor is early diagnosis and initiation of treatment. There are four mechanisms thought to be responsible for the pathophysiology of sudden hearing loss. These mechanisms organs: viral protection, vascular pathologies, intracochlear membrane ruptures and autoimmune diseases. Fetuin-A may play a role in inflammation and atherosclerosis. The fetuin-A levels in the serum of these patients with sudden sensorineural hearing loss were measured. The goal is to shed light on the etiology of sudden hearing loss, to use it as a biomarker in etiology, and to offer alternatives to treatment methods. Materials and Methods: This cross-sectional, case-control study was implemented on 43 patients, aged between 16-75 years, who received treatment for sudden hearing loss; whereas 43 healthy volunteers constituted the control group. Pure tone audiometry was performed on the patients who presented with hearing loss and sudden hearing loss was diagnosed. Before starting their treatment, blood samples were taken from the patients and the control group into biochemistry tubes. The collected blood was centrifuged and the serum was separated. From these serums, fetuin-A was measured using a commercial kit. Findings : In our study, fetuin-A levels were found to be significantly different between the patient group and the control group. Fetuin-A level was found to be 292.56 ug/ml in the patient group, while it was 412.1 in the control group. (p=0.001) When the age, gender, smoking and/or alcohol use of the patients, chronic disease, chronic drug use, affected ear side, history of exacerbation, place of residence, degree of hearing loss, and type of audiometry examination were evaluated, there was no significant difference in terms of fetuin-A values. not found.