Köpeklerde meme tümörü olgularında doppler ultrasonografi indeksleri ve histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması ile tümör karakteristiğinin değerlendirilmesi
Comparison of doppler ultrasonography indexes with histopathology in canine mammary tumors for prediction of tumour characteristics
- Tez No: 829745
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında meme tümörlü dişi köpeklerin meme loblarına yapılan Doppler ultrasonografi muayenesi sonucunda elde edilecek bulguların Doppler indekslerinin belirlenmesi ve histopatoloji sonuçlarıyla karşılaştırılması ile tümör karakteristiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyali olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran, 48 adet farklı yaş (2 ila 16 yaş arası değişen) ve çeşitli ırklardan (Alman Çoban Köpeği, Cocker, Poodle, Golden Retriever, İngiliz Setter, Kangal, Mix, Pekingese, Pointer, Terrier) dişi köpeklere ait toplam 61 kitle kullanıldı. Doppler ultrasonografik incemelesi yapılan materyaller histopatolojik olarak değerlendirildi. Mikroskobik incelemeler sonunda tümör tanıları (Karsinosarkoma, Simple Karsinoma, Karsinoma Mikst tip, Karsinoma Malignant Miyoepiteliyoma, Solid Karsinoma, Adenoskuamöz Karsinoma, Kompleks Karsinoma, Komedokarsinoma, Osteokondrosarkom,Yangılı Karsinoma, Benign Mikst Tümör, Kompleks Adenoma ve Simple Adenoma) konuldu. Bulgular operasyondan sonra histopatolojik tanı ile karşılaştırılarak meme tümörlerinde doppler indekslerinin meme tümör karakteristiğinin tahmininde güvenli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the tumor characteristics by comparing the Doppler indices determined via Doppler ultrasonography with the histopathology results of the patients referred to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Department of Obstetrics and Gynecology Clinic with mammary tumor complaints. As the material of the study, a total of 61 tumors were used form different age groups (ranging from 2 to 16 years old) and various breeds (German Shepherd, Cocker, Poodle, Golden Retriever, English Setter, Kangal, Mix, Pekingese, Pointer, Terrier) of 48 female dogs which were admited to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Materials, were evaluated Histopathologically after Doppler ultrasonographic examination. Tumors were diagnosed (Carcinosarcoma, Simple Carcinoma, Carcinoma Mixed type, Carcinoma Malignant Myoepithelioma, Solid Carcinoma, Adenosquamous Carcinoma, Complex Carcinoma, Comedocarcinoma, Osteochondrosarcoma, Inflamed Carcinoma, Benign Mixed Carcinoma, Benign Mixed Adenoma, Simplex Adenoma) after microscopic examinations. The results were compared with the histopathological findings postoperatively, and it was seen that Doppler indices were reliable in prediction of the malignancy of mammary tumors in dogs.