İbn Ziba'ra'nın divanı'nda beyan ve Bedi' ilmi
ناونع :ثحبلا فنون البلاغة في شعر ابن ال ّزبعرى ( نایبلا يملعل ةیقیبطت ةسارد )عیدبلاو
- Tez No: 829750
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AGÂH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Şairlerin divanlarında retorik sanatlar çeşitlilik gösterirken, bu sanatlar şairin psikolojisini yansıtarak ve kişiliğini resmederek etkisini bırakmıştır. Şüphesiz ki şiir geniş ve büyük bir alan olup, antik çağlardan bu yana binlerce şair tarafından başarıyla kullanılmıştır. Her biri, şairin kişiliğini ve çevresini yansıtan çeşitli konuları farklı retorik sanatlarla ele almıştır. Bu araştırma, Abdullah bin Zubeiri'nin divanında kullandığı retorik sanatları resmetmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, şairin ruh haline uygun bir retorik tarz kullanılmıştır. Ancak bu formülasyon, estetik performansta sabit değildir; aksine, bağlamsal bağlama, düşünce yapısının doğasına, kültürel ve duygusal deneyimlere göre değişkenlik göstermiştir. Bu da, şiirinde retorik performansta farklılık yaratmış ve şiirsel eserlerinde anlamsal ve sözcüksel açıdan muhteşem bir kompozisyonla farklılık göstermiştir. Bu formülasyon, şairin kendisiyle, anlamlarıyla, amaçlarıyla ve çeşitli duygusal amaçlarıyla uyum sağlamıştır. Bu nedenle, şairin şiirsel metininde retorik performansta farklılık görülmektedir. Araştırma, temel olarak, İbn Zubeiri'nin şiirini temel alarak, uygulamalı bir çalışmaya dayanmaktadır. Bu çalışma için analitik ve tanımlayıcı bir yöntem kullanılmıştır. Araştırma, bir giriş ve üç bölümden oluşmakta olup, araştırmacı birinci bölümde şairi ve divanını tanıtmış, ikinci ve üçüncü bölümler ise İbn Zubeiri'nin şiirinde retorik sanatları ve bu sanatların şiirsel anlamın üretimindeki etkisini ele almıştır.
Özet (Çeviri)
There were many rhetorical arts in the collections of poets, leaving their impact and depicting the poet's psyche and his personality, undoubtedly poetry is a vast and large field in which thousands of poets have excelled since ancient times, and each of them dealt with various topics mixed with rhetorical arts that reflect the personality of the poet and his environment, This research came to depict the rhetorical arts used by the poet Abdullah bin Al-Zabari in his collection, through depicting the rhetorical character that came in agreement with the poet's psychological state. However, this formulation was not fixed in its aesthetic performance, but rather came to change according to what the rhetorical context requires, as well as the nature of the personal formation of his thought, his culture and his own passion, Which left a clear impact on the variation of the rhetorical performance in his poetry, and the artistic weaving of the rhetorical performance in his poetry varied in terms of moral and verbal formulation, and that formulation was consistent with the poet's psychology and his meanings, And its various emotional goals and objectives, which disparate in his poetic text. The research was based on the applied study, which drew its material from the poetry of Ibn Al-Zabari as a basic determinant of the study, by relying on the descriptive analytical approach. The research came in an introduction and three chapters, the researcher spoke in the first chapter about the poet and the definition of