Bir kırsal emek biçimi olan küçük balıkçılığın Türkiye'de dönüşümü: Şahinburgaz örneği
The transformation of small-scale fishing in Turkey, a form of rural labor: The case of Şahinburgaz
  1. Tez No: 829751
  2. Yazar: GAMZE KIRŞEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küçük balıkçılık Türkiye'de birçok kişiye çalışma alanı olmaktadır. Türkiye'de birçok balıkçı teknesi 12 metrenin altında minimal düzeyde balıkçılık faaliyetlerinde bulunmaktadır. 1980'li yıllardan itibaren ortaya çıkan neoliberalizm kavramı zamanla kırsal alanı da etkilemeye başlamıştır. Kırsal alanda sosyo- ekonomik anlamda birçok değişim gerçekleşmiştir. Teknolojik olarak da gerçekleşen dönüşümler kırsal alanı etkilemeye başlamıştır. Bir emek biçimi olan küçük balıkçılık bu durumlardan etkilenerek bazı dönüşümler geçirme durumunda kalmaktadır. Bu dönüşümleri geçiremeyen küçük balıkçılar yok olmanın eşiğine gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, küçük balıkçılığın geçirdiği dönüşümü ve geçirdiği dönüşüm sonucunda küçük balıkçılığı nelerin beklediğini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de balıkçılık, küçük balıkçılık ve köylülüğün dönüşümüyle beraber küçük balıkçılığın dönüşümü incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Şahinburgaz'da 34 balıkçının katılımıyla nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, küçük balıkçılık geçirdiği dönüşümle ayakta kalamayarak tekne sahiplerinin teknelerini satıp başka teknelerde tayfa olarak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca hala tekne sahibi olan küçük balıkçıların ekonomik durumlarından dolayı teknelerini satan balıkçılar grubuna katılacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Small fishing is a field of study for many people in Turkey. Many fishing boats in Turkey are engaged in minimal fishing activities below 12 meters. The concept of neoliberalism, which has emerged since the 1980s, has started to affect the rural area over time. Many socio-economic changes have taken place in the rural area. The technological transformations that have also taken place have begun to affect the rural area. Small fishing, which is a form of labor, is affected by these situations and remains in a state of undergoing some transformations. Small fishermen who cannot undergo these transformations are on the verge of extinction. The aim of this study is to reveal the transformation that small fisheries have undergone and what awaits small fisheries as a result of the transformation that they have undergone.In the first part of the study, the transformation of small fisheries along with the transformation of fisheries, small fisheries and peasantry in Turkey was examined. In the second part of the study, interviews using semi-structured interview method, one of the qualitative research methods, were conducted with the participation of 34 fishermen in Şahinburgaz. According to the findings obtained from the research, small fishing has emerged as a result of the boat owners selling their boats and working as crew members on other boats, unable to survive with the transformation it has undergone. It has also been revealed that small fishermen who still own boats will join the group of fishermen who sell their boats due to their economic situation.