İş-aile zenginleşmesinin ve iş yaşam kalitesinin iş doyumu üzerindeki etkisi
The effect of work-family enrichment and quality of work life on job satisfaction
  1. Tez No: 829749
  2. Yazar: TOLGA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN UZUNBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iş-aile zenginleşmesi ve iş yaşam kalitesinin iş doyumu üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu kapsamda Türkçe yazında iş-aile zenginleşmesi ile iş yaşam kalitesinin çalışanların iş doyumu arasındaki durumsal etkilerin araştırılmasının önem arz edeceği düşünülmektedir. Araştırmanın evrenini, Harran Üniversitesinde görev yapan akademik personel oluşturmaktadır. 2023 yılında Harran Üniversitesine bağlı toplamda 1146 akademik personel bulunmaktadır. Mevcut araştırmada toplamda 343 veriye ulaşılmış olup eksik veya yanlış doldurduğu tespit edilen veriler anket formundan çıkarılmış ve analizler 321 anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ölçüm aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket uygulaması kolayda örneklem yöntemi ile katılımcılara hem yüz yüze hem de farklı sosyal medya platformları vasıtasıyla iletilmiştir. SPSS 22.0 programı kullanılarak araştırmanın tanımlayıcı (betimleyici) istatistikleri, normallik ve güvenirlik değerleri, korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma modelininin ve ölçeklerin geçerliliklerinin tespitinde ise AMOS 24.0 programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli (YEM) analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda iş-aile zenginleşmesi, iş yaşam kalitesi ve çalışanların iş doyumu arasında pozitif ve anlamlı yönde ilişkili olduğu, ardından iş-aile zenginleşmesinin ve iş yaşam kalitesinin çalışanların iş doyum düzeyleri üzerinde etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of work-family enrichment and quality of work life on job satisfaction. In this context, it is thought that it will be important to investigate the situational effects of work-family enrichment and quality of work life on employees' job satisfaction in Turkish literature. The population of the study consists of academic staff working at Harran University. In 2023, there are a total of 1146 academic staff affiliated to Harran University. In the current research, a total of 343 data were reached and the data that were found to be incomplete or incorrectly filled out were removed from the questionnaire form and the analyses were carried out on 321 questionnaires. Questionnaire was used as a measurement tool. The questionnaire application was delivered to the participants both face-to-face and through different social media platforms with the convenience sampling method. Descriptive statistics, normality and reliability values, correlation analyses were performed using SPSS 22.0 software. In determining the validity of the research model and scales, structural equation model (SEM) analysis was performed using AMOS 24.0 software. As a result of the research, it was determined that there is a positive and significant relationship between work-family enrichment, quality of work life and employees' job satisfaction, and then work-family enrichment and quality of work life have an effect on employees' job satisfaction levels.