Akıllı telefon ile müzik terapisi ve meditasyonun tinnitus üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of music therapy and meditation on tinnitus with a smartphone
- Tez No: 829764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE ÇİLER BÜYÜKATALAY YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tinnitus, ortamda herhangi bir ses uyaranı olmadığı halde kişinin kulaklarında veya kafasının içerisinde algıladığı sestir. Bireyler tarafından sürekli veya kesintili olarak hissedilebilen uğultu, sinyal sesi, ıslık sesi, ağustos böceği sesi, vızıltı veya tıslama sesi olarak ifade edilmektedir. Patofizyolojisi ile ilgili birçok teori öne sürülmüş olsa da kaynağı halen tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu nedenle ortak kabul görmüş net bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Dolayısıyla nihai hedef tinnitusun neden olduğu rahatsızlık hissinin azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılması veya hastanın tinnitus ile yaşamaya adapte olmasını sağlamaktır. Tinnitusun ortaya çıkardığı olumsuz etkileri en aza indirmek amacı ile uygulanan birçok yaklaşım vardır. Müzik terapisinde amaç, verilen bir ses uyaranı ile tinnitus farkındalığını azaltıp, tinnitus sesinin rahatsız edecek bir ses olarak algılanmasının önüne geçip nörofizyolojik alışmanın sağlanmasıdır. Tinnitus yönetimi için meditasyonun etkinliğini araştıran çalışmalar, öncelikle farkındalık ve gevşeme terapisine odaklanmıştır. Meditasyonun, algılanan tinnitus farkındalığını azaltarak depresyon ve anksiyete üzerinde olumlu etkiye neden olduğu bildirilmiştir. Günümüzde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sağlık için kullanılabilecek birçok uygulama mevcuttur. Müzik terapisinin ve meditasyonun akıllı telefon uygulaması ile yapılabildiğini gösteren birtakım çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, hastaların kolay ulaşılabilir, uygulanabilir ve masrafsız bir yöntem olan akıllı telefonlarından indirecekleri uygulama ile meditasyon, müzik terapisi ve meditasyon/müzik terapisi kombinasyonunun tinnitus üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçları neticesinde tinnitus hastalarına danışmanlık verilirken tinnitus rahatsızlık düzeyi üzerinde en etkili olan yöntemin belirlenmesi ile en uygun terapi yönteminin seçilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is the perception of sound despite the absence of an external acoustic stimulus. Patients report it as a continuous or intermittent humming, ringing, whistling, chirping, buzzing or hissing. Although a number of theories have been proposed regarding its pathophysiology, its actual cause has not been fully elucidated. Consequently, no consensus exists regarding a single therapeutical approach. Therefore, the ultimate goal is to minimize the discomfort caused by tinnitus, and if possible remove it completely, or help patients learn to adapt themselves to live with tinnitus. There are several approaches employed to minimize the adverse effects of tinnitus. Music therapy aims to generate an acoustic stimulus, decreasing tinnitus awareness in order to ensure that tinnitus is not perceived as a disturbing sound, which creates neurophysiologic habituation. Studies investigating the efficacy of meditation in the management of tinnitus, on the other hand, focused primarily on mindfulness and relaxation therapy. Studies reported that meditation reduced perceived annoyance regarding tinnitus and consequently had favourable implications in terms of depression and anxiety. Currently, there are also a number of applications that have become available with the increased use of smart phones. A number of studieshave been conducted to demonstrate that music therapy and meditation could be carried out through smart phone apps. This present study aims to compare the efficacy on tinnitus management of meditation, music therapy and meditation/music therapy combination carried out by means of an easily accessible, convenient and inexpensive downloadable smart phone app. The results of the study will be beneficial for specialists providing consultancy to patients with tinnitus in terms of choosing the most effective therapeutic approach in tinnitus management.