Libya'daki coğrafya öğretmenlerinin kullandığı öğretim yöntemleri
Teaching methods used by geography teachers in Libya
  1. Tez No: 829763
  2. Yazar: FATIMAH MAHMOUD YOUSUF MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Öğretim sürecinin önemli bir unsuru da öğretim yöntemleri ve bu yöntemleri tanımlayan ve uygulayan öğretmenlerdir. Öğretim yöntemleri belirlenirken dersin genel veya özel amaçları, öğretilecek materyalin özellikleri, öğrenci grubunun özellikleri, materyal ve maliyet gibi çeşitli faktörler etkili olmakla birlikte, öğretmenlerin öğretim yöntemindeki yeterlilikleri de önem taşımaktadır. Çünkü öğretim sürecinin sınıf ortamında planlanması ve uygulanması doğrudan öğretmenin özelliklerine bağlıdır. Bu çalışmada Libya'daki coğrafya öğretmenlerinin coğrafya öğretiminde kullandıkları öğretim yöntemleri incelenmiştir. Çalışma, Libya okullarında coğrafya öğretiminde kullanılan öğretim yöntemleri hakkında öğretmenlerin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bu çalışmada kullanılan 10 öğretmenin görüşme sorularına verdiği yanıtlardan nicel veriler toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın niteliksel boyutunu oluşturacak veriler ise kamu ve özel eğitim kurumlarında görev yapan 100 erkek ve kadın öğretmene dağıtılan anketlerden yararlanılarak elde edilmiştir. Libya'nın farklı bölgelerinden kurumlar. Odak grup araştırmasından elde edilen sonuçlara göre Libya'daki coğrafya öğretmenleri çoğunlukla geleneksel öğretim yöntemlerini kullanmaktadır. Sonuçlar ayrıca, coğrafya öğretmeninin uygun öğretim yöntemini seçmesinin konuya ve öğrenciler arasındaki bireysel farklılıklara, zamana ve müfredata bağlı olduğunu göstermiştir. Araştırmaya katılan coğrafya öğretmenleri, dersin işlenmesinde yardımcı olması beklenen öğretim yönteminin belirlenmesinde yardımcı materyal eksikliğinin önemli bir role sahip olduğunu belirtmişlerdir, ayrıca elde edilen sonuçların öğretmenin deneyimi ile uygun öğretim yönteminin seçimi arasında bir bağlantı olduğunu gösterdiğini doğrulamıştır. Araştırmaya katılan coğrafya öğretmenleri, yardımcı materyal eksikliğinin bu konudaki öğretim yönteminin belirlenmesinde önemli rol oynadığını doğrulamışlardır. Coğrafya öğretmenleri, okullarda Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) kullanımı ve sınıf dışında öğrenme etkinliklerinin gerçekleştirilmesi ile ilgili sorunların öğretim yöntemlerinin belirlenmesini etkilediğini belirtmişlerdir. Anket verilerinin istatistiksel analizinden elde edilen sonuçlara gelince, Libya okullarında uygulanan coğrafya öğretim yöntemleri ile öğretim metodolojisindeki gelişmeler arasında tam bir uyum olmadığı ortaya çıktır, Libya okullarında coğrafya öğretiminde öğretim yöntemleri ve öğretim yöntemlerinin seçimi ve uygulanmasında, Libyalı coğrafya öğretmenlerinin üniversite eğitimleri sırasında aldıkları derslerde ve genel olarak aldıkları eğitimde bazı sorunlar olduğunu göstermektedir. Libyalı coğrafya öğretmenleri öğretim yöntemlerini seçmek için yeterli kaynaklara sahip değildi ve coğrafya öğretmenlerinin öğretim yöntem ve tekniklerini seçmelerinde cinsiyetin önemli bir etkisi yoktur, coğrafya öğretmenlerinin öğretim yöntem ve tekniklerini seçmelerinde ise deneyim değişkeninin önemli bir rol oynadığını gösterilmiştir. Programın öğretim yöntemlerini kullanımını kısıtlamaya çalıştığı yönündeki görüşlere gelince, programda önerilen öğretim yöntemlerini biliyorum ama uygulamıyorum seçeneği öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
An important element of the teaching process is the teaching methods and the teachers who define and apply these methods. While determining the teaching methods, various factors such as the general or specific objectives of the course, the characteristics of the material to be taught, the characteristics of the student group, the material and the cost are effective, but the competence of the teachers in the teaching method is also an important issue. Because the planning and implementation of the teaching process in the classroom environment directly depends on the characteristics of the teacher. In this study, the teaching methods used by geography teachers in Libya in geography teaching were examined. The study aims to determine the opinions of teachers about the teaching methods used in the teaching of geography in Libyan schools. The research was carried out by collecting quantitative data from the answers of 10 teachers used in this study to the interview questions. The data that will constitute the qualitative dimension of the research were obtained by using the questionnaires distributed to 100 male and female teachers working in public and private education institutions. Institutions from different parts of Libya. According to the results obtained from the focus group research, geography teachers in Libya mostly use traditional teaching methods. The results also showed that the geography teacher's selection of the appropriate teaching method depends on the subject and individual differences among students, time and curriculum. According to the results obtained from the research, it was determined that geography teachers in Libya mostly use traditional teaching methods and the education they received during university education had a significant effect on the choice of method. The results also showed that the geography teacher's choice of the appropriate teaching method depends on the subject and individual differences between students, time and curriculum. The geography teachers who participated in the study stated that the lack of auxiliary materials had an important role in determining the teaching method expected to help in the teaching of the lesson, and also confirmed that the results obtained showed a link between the teacher's experience and the selection of the appropriate teaching method. Geography teachers who participated in the study confirmed that the lack of auxiliary materials played an important role in determining the teaching method in this subject. Geography teachers have noted that problems with the use of information and communication technologies (ICT) in schools and the realization of learning activities outside the classroom affect the determination of teaching methods. As for the results obtained from the statistical analysis of the survey data, it has been revealed that there is not a complete harmony between the geography teaching methods applied in Libyan schools and the developments in teaching methodology. shows that there are some problems in the education they receive. Libyan geography teachers did not have sufficient resources to choose teaching methods and gender did not have a significant effect on geography teachers' choice of teaching methods and techniques. As for the views that the program is trying to restrict the use of teaching methods, the option of“I know the teaching methods suggested in the program but I do not apply them”comes to the fore.