Spinal anestezide % 0.5 lik hiperbarik bupivakain'e eklenen neostigmin'in anestezi kalitesi, hemodinami ve analjezi üzerine etkileri
In spinal anesthesia, 0.5% hyperbaric bupivacaine added neostigmine effects on anesthesia quality, hemodynamics and analgesia
  1. Tez No: 829772
  2. Yazar: HARUN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SACİT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda spinal anestezi planlanan 60 olguda intratekal(IT) bupivakain ve bupivakain+neostigmin kombinasyonunun spinal anestezi kalitesi, hemodinamik parametreler ve postoperatif analjezi üzerine etkileri ve yan etkileri karşılaştırıldı.ASA I-II grubunda 60 olgu üç gruba (n=20) ayrıldı. Grup I' e 2.5 ml %0.5 bupivakain+ 0.5 ml serum fizyolojik, Grup II 'ye 2.5ml %0.5 Bupivakain+25g Neostigmin, Grup III 'e 2.5ml %0.5 Bupivakain+50g Neostigmin ( total 3 ml volüm içinde) İT olarak verildi.Gruplar arasında sistolik ve diyastolik arter basıncı (SAB, DAB), kalp atım hızı (KAH), oksijen satürasyonu(SpO2), sensoryal, sempatik ve motor blok süreleri, maksimum sensoryal ve motor bloğa ulaşma süreleri, sensoryal ve sempatik blok düzeyleri, etkin analjezi süreleri, total analjezik gereksinimleri, postoperatif ağrı skorları ve komplikasyonlar karşılaştırıldı.Elde edilen veriler istatisitksel olarak eşleştirilmiş T testi, One-Way Anova, Kruskel- Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile değerlendirildi. Hiç bir grupta hipotansiyon olmamakla beraber neosigmin kullanılan gruplarda neostigminin dozuyla bağlantılı daha iyi hemodinamik stabilite sağlanmıştır. Üç grubun anestezi kaliteleri arasında fark bulunamadı, postoperatif ağrı skorları neostigmin kullanılan gruplarda düşük bulunmuş ve bu hastalar postoperatif dönemi daha az ağrılı geçirmiştir. Neostigmin dozu ile paralel bulantı, kusma sıklığı artarak hasta konforunu olumsuz etkilemiştir.İT neostigmin postoperatif analjeziye ciddi şekilde katkıda bulunmuştur, ancak bulantı ve kusmanın hasta konforunu bozması sebebi ile neostigminin klinik kullanımı için ciddi şekilde kısıtlayıcı faktör olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
: In the present study, a comparison on quality of spinal anesthesia, hemodynamic parameters, and postoperative analgesic effects and adverse effects between intrathecal (IT) bupivacaine administered groups and bupivacaine + neostigmine combination administered groups is made in 60 cases with spinal anesthesia. 60 cases are subdivided into three subgroups (n=20) in ASAIII group. IT administration of 2.5 ml of 0.5% bupivacaine + 0.5 ml normal saline for Group I, 2.5 ml 0.5% bupivacaine + 25 µg neostigmine for Group II, and 2.5 ml %0.5 ml bupivacaine + 50 µg neostigmin (in a total of 3 ml volume) for Group III are performed. Several parameters such as systolic and diastolic arterial pressure (SAP, DAP), heart rate (HR), oxygen saturation (SpO2), duration of sensorial, sympathetic and motor block, maximum duration to achieve sensorial and motor block, levels of sensorial and sympathetic block levels, duration of efficient analgesia, total requirements for analgesia, postoperative pain scores and complications are compared between groups. Matched-pairs t-test, one-way ANOVA, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests are used to assess the data statistically. Although none of the groups had hypotension, neostigmine administered group had better hemodynamic stability associated with neostigmine dosage. No significant difference on quality of anesthetic effects are found among three groups; postoperative pain scores are found lower in neostigmine administered groups and these patients had less pain in postoperative period. Frequency of nausea and vomiting, increased in a correlation with neostigmine dose, had a negative effect on patient comfort. IT neostigmine contributed significantly for postoperative analgesia but it is concluded that using neostigmine in clinical settings has a limiting factor due to the deterioration of patient comfort because of nausea and vomiting