Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde bel ağrısı sıklığı, etkileyen faktörler ve bel ağrısının revizeoswestry bel ağrısı engellilik anketi ile değerlendirilmesi
In individuals who applied to the family medicine outpatientclinic, pain frequency, influencing factors and revisedoswestry low back pain di̇sability evalution with questions
- Tez No: 829771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÇELİK GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ağrı, gerçek veya potansiyel doku hasarını işaret eden, vücudun herhangi bir yerinde başlayabilen, karmaşık bir multidisipliner deneyimdir. Ağrı; kişisel yaşantılarına, duygusal durumlarına ve çevresel etkilerine göre şekillenir. DSÖ, bel ağrısının , her yaş grubunda görülen ve tıbbi hizmetlere başvuruyu gerektiren yaygın bir hastalık olduğunu belirtmiştir. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalara bakıldığında YBBA prevalansının %59-80 arasında değiştiği görülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde yaşam boyu bel ağrısı sıklığı %70 'in üzerindedir. Çalışmamızda Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran erişkinlerde bel ağrısı prevalansı ve olası katkıda bulunan faktörler araştırıldı. Katılımcılara hazırlanan anketin yanı sıra ODİ skalası uygulandı. Çalışmamıza 01.05.2022-01.10.2022 tarihleri arasında polikliniğe herhangi bir neden ile başvuran 18-65 yaş aralığındaki 108'i erkek, 191'i kadın toplam 299 kişi katılmıştır. Çalışmamız da YBBA prevalansı %78,6 (n=235) olarak bulundu. Yaşamı boyunca bir veya daha fazla BA şikayeti olanların yaş ortalaması 38,57±11,54 idi. YBBA prevalansı; kadınlarda %84,8 (n=162), erkeklerde %67,6 (n=73) olarak bulunmuştur. Çalışmamıza katılanların VAS ağrı skalası ort. puanı 2,93±2,77 olarak bulunmuştur. VAS ağrı skalası ile meslek grupları kıyaslandığında hastane personeli ve hemşire/ebe grubunun ağrı skalası puanı diğer mesleklere göre daha yüksek bulunmuştur. Kadın cinsiyette ODİ skoru ortalaması 23,09±16,91 iken, erkeklerde 17,3±15,61'dir. ODİ skoru toplam puanı ile VKİ değerleri arasında pozitif yönlü istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bireyi ve toplumu hem psiko-sosyal hem de maddi açıdan kötü etkileyen BA tedavisinde, risk faktörlerini belirlemek. BA oluşmadan yada akut olan BA kronikleşmeden risk faktörlerine yönelik gerekli koruyucu önlemleri almak. Mevcut riskler konusunda bireyleri bilgilendirmek ile bel ağrısı sıklığının önemli ölçüde azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pain is a complex multidisciplinary experience that can begin anywhere in the body, signaling actual or potential tissue damage. WHO stated that low back pain is a common disease seen in all age groups and requires referral to medical services. It is seen that the lifetime prevalence of LBP varies between 59-80%. The lifetime prevalence of LBP is over 70% in developing countries. In our study, the prevalence of LBP adults who applied to Family Medicine Outpatient Clinic were investigated. In addition to the questionnaire prepared for the participants, the ODI scale was applied. Between 01.05.2022 and 01.10.2022, a total of 299 people, 108 men and 191 women, aged 18-65 years, applied to the polyclinic for any reason. In our study, the prevalence of LBP was found to be 78.6%. The mean age of those who had one or more LBP complaints throughout their life was 38.57±11.54. Prevalence of LBP; It was found to be 84.8% (n=162) in women and 67.6% (n=73) in men. While the mean ODI score was 23.09±16.91 in females, it was 17.3±15.61 in males. A positive relationship was found between the total score of the ODI score and the BMI values. We think that the frequency of LBP can be significantly reduced in the treatment of LBP, which affects the individual and the society negatively, both psychosocially and economically, by determining the risk factors, taking the necessary protective measures for the risk factors before LBP occurs or acute LBP becomes chronic, and informing individuals about the current risks.