Performance evaluation of new multiple access schemes for 6G networks (OMA, NOMA, and D-OMA)
  1. Tez No: 829781
  2. Yazar: DHAFER ABDULHUSSEIN IBRAHIM AL JBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
6G'de ağı yoğunlaştırmaya yöneliktir ve bunun için kullanımını iyileştirmek esastır. radyoelektrik spektrumu, mevcut tüm bant genişliği kullanılacak şekilde. şimdiye kadar ortogonal modülasyonların kullanılması, spektrumun kabul edilebilir bir şekilde kanalize edilmesini sağladı, OFDMA ve OMA çoklu erişim, 5G ve 4G'de kullanılandır ve gereksinimleri karşılamıştır. IMT-Advanced standardı tarafından önerilen beklentiler Bu araştırmada, 4G ağlarında kullanılan eski çoğullama tekniklerinin performansı üzerine karşılaştırmalı çalışma OMA ve varyasyonları (kesin olarak OFDMA) ve 5G modülasyon teknikleri gibi ortogonal olmayan çoklu erişim N-OMA gibi Delta ortogonal çoklu erişim teknikleri D-OMA gibi daha yeni yöntemlere ve performansını 6G'de değerlendirme spektral verimlilik ve Uplink ve Downlink'e göre ortamlar.
Özet (Çeviri)
In 6G it is intended to densify the network and for this it is essential to improve the use of the radioelectric spectrum in such a way that all the available bandwidth is used. So far the use of orthogonal modulations has allowed us an acceptable channeling of the spectrum, the OFDMA and OMA multiple access is the one used in 5G and 4G and has met the expectations proposed by the IMT-Advanced standard In this research, we implement a comparative study on the performance of old multiplexing techniques used in 4G networks such as OMA and it's variations (OFDMA to be exact) and the 5G modulation techniques such as non- orthogonal multiple access N-OMA to the newer methods such as Deltaorthogonal multiple access techniques D-OMA and evaluate it performance in 6G environments according to spectral efficiency and Uplink and Downlink.