İzmir ili Kiraz ilçesinde süt sığırcılığı işletmelerinin bilgi gereksinimleri ve karşılanması üzerine bir araştırma
A research on information needs and meeting of dairy cattle farms in Kiraz district of Izmir province
  1. Tez No: 829782
  2. Yazar: BARKIN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, İzmir ili Kiraz ilçesinde süt sığırcılığı işletmelerinin üretimle ilgili konularda bilgi gereksinimleri, bunların karşılanmasında tercih ettikleri bilgi kaynakları ve yerel aktörlerin süreçteki rolleri incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini İzmir ili Kiraz ilçesinden on köyde 131 üretici ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Görüşülen üreticilerin yaş ortalaması 49,14 olup %64'ü ilkokul, %25'i ortaokul ve %11'i lise mezunudur. Üreticilerin bilgi ihtiyacı duyduğu konuların başında hastalık tedbirleri (%84,7), doğum sırasında karşılaşılan sorunlar (%83,2) ve süt veriminin yükseltilmesi (%83,2) gelmektedir. Çevre koruma (%9,1), gübre yönetimi (%9,1) ve inek seçimi (%9,1) gibi konularda ise bilgiye daha az gereksinim duyulmaktadır. İlçede bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi başta olmak üzere yerel örgütlerden üreticilerin beklentisi büyüktür. Kurumların, üretici beklentilerini karşılayacak şekilde iletişim ağlarını kurmaları ve geliştirmesi beklenmektedir. Üreticilerin temel bilgi kaynakları; İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü (%96,2), müdürlük bünyesinde bulunan veteriner hekim/ ziraat mühendisi tarafından yürütülen saha çalışmaları (%78,6) ve ziraat odasının gönderdiği kısa mesajlardır (%78,6). Yerel örgütlerin üreticilere bilgi yönetimi konusunda rehberlik etmeleri beklenmektedir. Yerel örgütler, üreticilere ulaşmakta personel ve teknik konularda yetersizlikler yaşamaktadır. Bunun giderilmesinde, üreticilerden liderler seçilip, bilişim teknolojileri ve yetiştiricilik konularında eğitim faaliyetleri düzenlenmesinin etkili olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the information needs and available resources of the dairy cattle enterprises in the Kiraz District of Izmir Province regarding agricultural issues. The primary data for this research were obtained from questionnaires conducted with 131 producers from ten villages in the Kiraz district of İzmir. The producers had an average age of 49.14%, with 64% having completed primary school, 25% having completed secondary school, and 11% having completed high school. Among the producers, the information topics that received the greatest attention were disease prevention measures (84.7%), parturition issues (83.2%), and strategies for increasing milk yield (83.2%). Conversely, the subjects requiring the least amount of information were identified as environmental protection (9.1%), manure management (9.1%), and cow selection (9.1%). Producers have high expectations from local organizations, particularly from the Dokuz Eylül University Faculty of Veterinary Medicine. These institutions are expected to establish and develop their communication networks to meet the producers' expectations. The primary sources of information that producers mainly benefit from are the data shared by the veterinarian/agricultural engineers (78.6%) and the chamber of agriculture (78.6%), which operates under the District Directorate of Agriculture (96.2%), respectively. Local organizations have the responsibility of guiding producers on knowledge management. However, they encounter difficulties in terms of personnel and technical aspects when attempting to engage with the producers. To overcome these challenges and improve the situation, it is believed that appointing leaders from within the producer community and organizing training activities that focus on information technologies and breeding practices would be effective.