Beton karışım suyu miktarı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 8298
  2. Yazar: ŞULE CEBECİ(ATAHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
62 ÖZET Bu çalışmanın amacı TS-802'de (Beton Karışım Hesap Esasları) verilen maksimum dane büyüklüğü 32 mm olan beton karışım suyu tablolarındaki su miktarlarını deneysel olarak tespit ve tahkik etmek olmuştur. Bilindiği gibi TS-802 de verilen karışım suyu miktarları doğal agrega içindir. Oysa, son yıllarda piyasada maksimum dane büyüklüğü 32 mm olan kırmataş agregaların kullanımı da yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada aynı zamanda beton agregası olarak kırmataş kullanıldığında karışım suyunun, çökme (slump) ve karışık agrega granülometr isine iliştirecek biçimde deneysel olarak çıkarılması da amaçlanmıştır. Böylece, TS 802* de ortalama değerler olarak verilen mevcut karışım suyu tablosu deney bulguları ile karşılaştırılmış, kırmataş ve doğal çakıl agregaların aynı slump ve granülometr i için karışım suyu gereksinimleri de karşı laştırılmıştır. Sonuç olarak, 24“er adet doğal agrega ve kırmataş çakıl için üretilen 20* şer dm3”liik deney betonları üzerinde 5,10 ve 15“er cm”İlk slump hedeflenerek yapılan detaylı deneylere göre, doğal çakıl için bulunan;“Karışıra Suyu = Fonksiyon (Slump, İncelik Modülü)”ilişkisi TS-802* dekinden biraz farklı bulunmuştur. Kırmataş çakıl agregaların ise aynı slump için daha fazla karışım suyuna gereksinme duyduğu görülmüştür. Bulunan regresyon denklemleri şunlardır: 1 - iri agrega: Doğal yuvarlak çakıl (Seyhan Nehri yatakları ) İnce agrega: Doğal kum (Seyhan Nehri yatakları) U = 293 + 0.0742 * (Slump)2 - 31.1 » Inc. Nod.63 2 - İri agrega: Kırmataş çakıl, 4 mm < Dane çapı < 32 mm ince agrega: Doğal kum, Dane çapı < 4 mm V = 279 + 2.36 K Slump - 26.4. Inc. Hod. Burada; W = i m3 beton için karışım suyu, litre S = Taze betonda klasik yöntemle ölçülen slump değeri, cm İM = Karışık agreganın TS-706 ve DIN-1045 elek setinden elendikten sonra granülometr isinin incelik modülüdür.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The objective of this study was to determine and verify experimentally the quantity of water in the concrete mix water tables for the maximum aggregate size of 32 mm in TS 802 (Design of concrete mixes) The mix water table in TS 802 is valid for natural aggregates. On the other hand, usage of crushed stone of maximum 32 mm in size has become a wide-spread practice recently. Therefore, it has been also aimed to obtain the quantity of mix water related to slump and gradation of mixed aggregate in case of crushed stone of maximum 32 mm in size. Thus, the concrete mix water table of TS 802, which contains average values, has been compared with the experimental findings of this study. The mix water needed for natural aggregates and crushed stone have been also compared for the same slump and gradation. As a result, the relationship of mix water to slump and fineness modulus in case of natural aggregates has been found to slightly differ from the one given in TS 802 according to detailed experiments performed on 24 test concrete batches of 20 dm3 each. 24 more test concrete batches with crushed stones as coarse aggregates and natural sand as fine aggregates revealed that more amount of mix water was needed for the same values of slump than with all natural aggregates. The following regression equations have been obtained: i - Coarse aggregate : Natural round gravel (from Seyhan river bed) Fine aggregate : Natural sand (from Seyhan river bed) W = 293 + 0.0742 * (Slump)2 - 31.1 * F.Mod.65 2 - Coarse aggregate : Crushed stone, grain size between the limits of 4 mm and 32 mm. Fine aggregate : Natural sand, grain size smaller than 4 mm. W = 279 + 2.36 * Slump - 26.4 « F.Mod. Here, W = Quantity of mix water needed for concrete of 1 m3, in It, S = Value of slump measured by the classical method, in cm, and FM = Fineness modulus of mixed aggregate gradation when sieved through TS 706 and DIN 1045 sieve sets.