Alman geyik renkli (german fawn goat) X kıl melezi (F1) ve saf kıl erkek oğlakların besi gücü ve karkas özellikleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 8297
  2. Yazar: OKTAY ÇAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Ill öz Bu araştırma' da Alman Geyik Renkli X Kıl melezi (F ) ve saf Kıl genotipli erkek oğlakların besi gücü ve karkas özellikleri karşılaştırmalı olarak ortaya konmuş tur. AQR X Kıl ve saf Kıl genotip grupları arasında do ğum ağırlığı, beside ortalama günlük canlı ağırlık artışı, besi süresince toplam canlı ağırlık artışı ve 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarı bakımından ista tistiksel olarak önemli farklılık bulunmamıştır. Diğer ta raftan kabuk yağı ve kasarası yağ bakımından genotip grup ları arasındaki fark önemli bulunmamakla beraber, kabuk yağının saf Kıl genotipinde, kasarası yağın ise P 'lerde daha fazla olduğu belirlenmiştir. f/AGR; Alman Geyik "enkli Keçi Irkı (BDE- Bunte Deutsche Edelziege)
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this research, fattening performances and carcass traits of F male kids (German Fawn Goat x Hair Goat) and pure male Hair kids were determined and they were compared. There were not significant differences between genotype groups for birth weight, daily gain, feed effi ciency and total live weight gain. There were not signi ficant differences between genotype groups for subcutaneous fat and Intermuscular fatj however, it was found that, pure Hair kids had. higher subcutaneous fat value and F kids had higher intermuscular fat value.