Okul öncesi öğretmenlerin çocuklar için felsefe programlarına yönelik mesleki gelişim ihtiyaçlarının analizi
The needs analysis of professional development of preschool teachers on philosophy for children programs
  1. Tez No: 829823
  2. Yazar: AYŞENUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin P4C programına yönelik ihtiyaçlarını analiz ederek ileride oluşturulacak mesleki gelişim programlarına bilgi sunmaktır. Çalışmada yakınsayan paralel desen uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda betimsel tarama modeli, nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Çalışmada İzmir ili merkez ilçelerindeki resmi ve özel okul öncesi kurumlarda çalışan öğretmenler, tabakalı örnekleme yöntemiyle nicel boyutunda (n= 262), ölçüt ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle nitel boyutunda (n= 11) veri sağlamıştır. Çalışmanın nicel boyutunda anket, nitel boyutunda yarı- yapılandırışmış görüşme formu ve gözlem formu kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verileri frekans ve yüzde değerleri hesaplanarak, nitel verileri betimsel analizle çözümlenmiştir. Çalışmada öğretmenler, P4C mesleki gelişim programlarına katılmaya isteklidirler. Öğretmenlerin P4C oturumlarını planlamak ve P4C oturumlarını yönetmek için strateji ve teknikleri uygulama konusunda öğrenme eksiklikleri bulunmaktadır. Öğretmenler mesleki gelişim programının eğitim durumlarının etkili kaynaklardan oluşan materyallerin sunulduğu, grup tartışmasına elverişli, yeterli fiziksel koşullara sahip bir eğitim ortamında düzenli oturumlar şeklinde yapılan uygulamalı bir eğitim olmasını beklemektedirler. Ayrıca programın sınavlar, anketler ve gözlemler yoluyla değerlendirilmesinin yararlı olacağını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the needs of preschool teachers for the P4C program and to provide information for future professional development programs. In the study, convergent parallel design was applied. Descriptive survey model was used in the quantitative dimension of the research, and semi-structured interview and observation techniques were used in the qualitative dimension. In the study, teachers working in public and private preschool institutions in the central districts of İzmir provided quantitative data (n= 262) using the stratified sampling method, and qualitative data (n= 11) using the criterion and maximum diversity sampling method. The questionnaire was used in the quantitative dimension of the study; semi-structured interview form and observation form were used in the qualitative dimension. The quantitative data of the study were analyzed by calculating the frequency and percentage values, and the qualitative data were analyzed by descriptive analysis. In the study, teachers were willing to participate in P4C professional development programs. There are learning deficiencies in planning P4C sessions and applying strategies and techniques for managing P4C sessions. They expect the educational situation of the professional development program to be a hands-on training in the form of regular sessions in an educational environment with adequate physical conditions, suitable for group discussion, where materials consisting of effective resources are presented. They stated that it useful to evaluate the program through exams, questionnaires and observations.