Sosyal bilgiler öğretmeni adaylarının afet bilinci algı düzeylerinin incelenmesi
Social studies preservice teachers' investigation of disaster awareness perception levels
- Tez No: 829824
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER GÜLERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sosyal bilgiler dersi, doğal afetlerin sosyal ve ekonomik etkilerini anlamak için önemli bir araçtır. Bu ders, toplum yapılarını, insan davranışlarını ve ekonomik faaliyetleri etkileyen doğal afetlerin etkilerini inceleyerek, afet yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlar. Öğrenciler, afetlerin etkilerini anlayarak gelecekteki afetlere daha iyi hazırlanma imkanına sahip olurlar. Tez çalışmasında, 20 sosyal bilgiler öğretmen adayı ile 10 adet açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile çevrimiçi uygulamalar vasıtasıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlere göre, öğretmen adaylarının doğal afetlere ilişkin görüşleri genellikle bunların ağırlıklı olarak doğal güçlerden kaynaklandığı ve hem maddi hem de psikolojik zararlara yol açtığı yönündedir. Öğretmen adaylarının önemli bir çoğunluğunun doğal afetler konusunda yeterli eğitim almadıkları tespit edilmiştir. Afet eğitiminin içeriği ile ilgili olarak, öncelikle uygulamalı öğrenmeden bahsetmişlerdir. Ancak öğretmen adaylarının büyük çoğunluğu bu çalışmaların sadece uyum sağlamak için yapıldığı ve etkili öğretim için uygun olmadığı yönündeki düşüncelerini dile getirmişlerdir. Doğal afetler ve sosyal bilgiler öğretim programı ilişkisi açısından, öğrencilere toplumsal ve çevresel konularda bilgi ve farkındalık kazandırmayı amaçlayan sosyal bilgiler derslerinde doğal afetler konusuna ayrıntılı olarak yer verilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The social studies lesson is an important tool for understanding the social and economic impacts caused by natural disasters. This lesson examines the effects of natural disasters on societal structures, human behaviors, and economic activities, providing insights for developing disaster management strategies. Students can gain an understanding of the impacts of disasters and better prepare for future occurrences. In the thesis study, 20 social studies teacher candidates were interviewed through online applications with a semi-structured interview form consisting of 10 open-ended questions. Based on the analysis, the views of teacher candidates regarding natural disasters generally revolve around the notion that they are predominantly caused by natural forces and result in both material and psychological damages. It has been determined that a significant majority of teacher candidates have not received sufficient education on natural disasters. Regarding the content of disaster education, they have mentioned primarily learning through practical exercises. However, most teacher candidates have expressed the belief that these exercises are merely performed for the sake of compliance and are not suitable for effective teaching. In terms of the relationship between natural disasters and social studies curriculum, it is necessary to include the subject of natural disasters in detail in social studies courses that aim to provide students with knowledge and awareness on social and environmental issues.