Kar tanesi görünümlü (snowflake) sırların araştırılması ve geliştirilmesi
Research and development of snowflake glazes
- Tez No: 829829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BETÜL GÜNEŞDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Seramik; formu, yüzeyi, dokusu, sırı vb. özellikleriyle bir bütün olarak değerlendirilir ve bu bütünlük tamamlandığında doğru bir ifadeye dönüşmektedir. Buradan hareketle pek çok seramik sanatçısı/tasarımcısı eserlerinde piyasada mevcut hazır halde bulunan sırları kullanmaktan kaçınır. Sanatçı/Tasarımcı kendi özgün sırlarını geliştirmek üzere sayısız denemeler yapmaktadır. Türk Seramik sanatına öncülük etmiş sanatçılar; Füreya Koral, Ünal Cimit, Binay Kaya ve daha niceleri formlarıyla olduğu kadar sırlarıyla da anılmaktadır.“Kar Tanesi Görünümlü (Snowflake) Sırların Araştırılması ve Geliştirilmesi”başlıklı tez çalışmasıyla bu alanda daha önce sistematik olarak çalışılmamış bir sır çeşidi olan kar tanesi görünümlü (snowflake) sırı; hammadde, pişirim sıcaklığı ve programları üretim süreçleri gibi değişkenler göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. İlk kar tanesi görünümlü (snowflake) sır örnekleri MS 960-1279 yılları arasında Çin'de Song Hanedanlığı dönemine ait, günümüzde saray müzelerinde sergilenen, Guan ve Ru seramik kaplarda görülmektedir. Uzak Doğu'da ortaya çıktığı görülen artistik sırlardan birisi olma özelliğine sahip ve özel bir pişirim tekniği gerektiren kar tanesi görünümlü (snowflake) sırları, seramik sanatında özellikle sır üzerine çalışmalar yürüten sanatçı ve araştırmacılar tarafından güncelliğini korumaktadır. Kar tanesi görünümlü (snowflake) sırların genel özellikleri arasında yüzey üzerinde kalın bir tabaka halinde uygulanması, yüksek ergitici oranına sahip olması, pişirim sıcaklığı ve programının uzun tutulması soğumanın yavaş gerçekleştirilmesi sayılabilir. Kar tanesi görünümlü (snowflake) sırların bir diğer özelliği ise sır oluşumunun fırın içinde pişirim aşamasında değil, pişirim sonrası, ürünlerin soğumasını takip eden günler içerisinde tamamlıyor olmasıdır. Bu sır redüksiyonlu, oksidasyonlu ve nötr pişirim atmosferinde pişirilmektedir, asıl beklenen sonuca ise pişirme işlemi sonrası 7-10 günün sonunda ulaşılabilmektedir. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kar tanesi görünümlü (snowflake) sırın tanımı, tarihçesi, çeşitleri ve çalışan sanatçılar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm kar tanesi görünümlü (snowflake) sır reçetelerinde kullanılan hammaddeler ve oksitlerin tanımını, hammaddelerin artan ve azalan oranlarıyla denemelerini ve farklı pişirim atmosferinde uygulanmasını kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise, yapılmış olan denemelerden olumlu sonuç verenler çoğaltılarak kişisel uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Böylece denemeleri yapıla sırların uygulanabilirliği sorusu da yanıt bulmuştur. Kar tanesi görünümlü (snowflake) sırların araştırılması ve geliştirilmesi adlı çalışmada seramik alanında üreten sanatçı, araştırmacı ve öğrencilere kaynak belge oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
Ceramic; form, surface, texture, glaze etc. It is evaluated as a whole with its features and when this integrity is completed, it turns into a correct statement. From this point of view, many ceramic artists/designers avoid using commercially available glazes in their works. The Artist/Designer makes countless attempts to develop his own unique secrets. Artists who pioneered Turkish Ceramic Art; Füreya Koral, Ünal Cimit, Binay Kaya and many others are known for their secrets as well as their forms. With his thesis titled“Research and Development of Snowflake Ceramic Glazes”, snowflake glazes, a type of glaze that has not been systematically studied before in this field; raw material, firing temperature and programs were investigated by considering variables such as production processes. The first examples of snowflake (snowflake-like) glaze are seen in Guan and Ru ceramic vessels, which are exhibited in palace museums today from the Song Dynasty in China between 960-1279 AD. Snowflake glazes, which have the feature of being one of the artistic glazes that appear to have emerged in the Far East and require a special firing technique, are kept up-to-date by artists and researchers working on glaze in the art of ceramics. The general features of Snowflake glazes include applying a thick layer on the surface, having a high melt rate, keeping the firing temperature and program long, and slow cooling. Another feature of Snowflake glazes is that the formation of glaze is not completed in the oven during firing, but after firing, the cooling of the products is completed within the following days. This glaze is fired in a reduction, oxidation and neutral environment, and the expected result can be achieved at the end of 7-10 days after the firing process. This research consists of three parts. In the first chapter, information about the definition, history, types and working artists of snowflake glazes is given. In the second part, the definition of raw materials and oxides used in snowflake glaze recipes, experimentation with increasing and decreasing ratios of raw materials and their application in different firing environments. In the third part, personal applications were carried out by multiplying the trials that gave positive results from the trials. Thus, the question of the applicability of the secrets tried to be answered. This study constitutes a source document for artists, researchers and students who produce in this field.