Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevrim içi uzaktan eğitim rollerinin ve yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of online distance education roles and competencies of social studies teachers
  1. Tez No: 829831
  2. Yazar: YAREN DİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Coronavirüs pandemisiyle beraber ilk defa uzaktan eğitim faaliyetleri gerçekleştiren sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevrim içi rol ve yeterlilik düzeylerini belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu genel amaç kapsamında sosyal bilgiler öğretmenlerinin uzaktan eğitim rol ve yeterlilik düzeyleri cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, önceden bilgisayar veya internet teknolojisi kullanmaya yönelik eğitim almış olma ve önceden uzaktan eğitim almış olma değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İzmir ili içerisinde belirlenmiş 30 ortaokulda görevli, 59 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının oluşturduğu“Kişisel Bilgi Formu”ve Kavrat ve Türel (2013)'in geliştirmiş olduğu“Çevrim içi Uzaktan Eğitimde Öğretmen Yeterlikleri Ölçeği”kullanılmıştır.“Çevrim içi Uzaktan Eğitimde Öğretmen Yeterlikleri Ölçeği”20 madde ve adları iletişimci rol, teknik rol, sosyal rol ve pedagojik rol olan dört faktörden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevrim içi uzaktan eğitim rol ve yeterlilik düzeylerinin cinsiyet, yaş ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Önceden bilgisayar veya internet teknolojisi kullanmaya yönelik eğitim almış olma durumlarına göre pedagojik ve teknik rollerinde farklılık görülmezken; Önceden bilgisayar veya internet teknolojisi kullanmaya yönelik eğitim almış olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal ve iletişimci rollerine ilişkin yeterliliklerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin önceden uzaktan eğitim almış olma durumlarına göre pedagojik, teknik ve iletişimci rollerine ilişkin değerlerinde de anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak önceden uzaktan eğitim almış olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal rollerine ilişkin yeterliliklerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the online role and competencies of social studies teachers who carried out distance education activities for the first time with the Coronavirus pandemic. Within the scope of this general purpose, the distance education role and competencies of social studies teachers were examined according to the variables of gender, age, education level, having previously been trained to use computer or internet technology, and having received distance education before. The research was designed with the screening model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 59 social studies teachers working in 30 secondary schools determined in the province of Izmir in the 2021-2022 academic year. The“Personal Information Form”created by the researcher and the“Online Teacher Competencies Scale in Distance Education”developed by Kavrat and Türel (2013) were used as data collection tools. The“Online Teacher Competencies Scale in Distance Education”consists of 20 items and four factors, namely communicative role, technical role, social role and pedagogical role. As a result of the research, it was seen that the online distance education role and proficiency levels of social studies teachers did not show a significant difference according to the variables of gender, age and education level. While there is no difference in their pedagogical and technical roles according to their previous training to use computer or internet technology; It has been observed that social studies teachers, who have previously received training in using computer or internet technology, have better proficiency in their social and communicative roles. There was no significant difference in the values of social studies teachers regarding their pedagogical, technical and communicator roles, according to their previous distance education status. However, it was concluded that social studies teachers who had previously received distance education had higher proficiency in their social roles.