Covid 19 pandemi döneminde yürütülen uzaktan eğitimuygulamalarının sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşleri bağlamında incelenmesi
Investigation of the distance education practices during the Covid 19 pandemi̇c, from the perspectives of social studies teacher candidates
- Tez No: 829832
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 Pandemi döneminde yürütülen uzaktan eğitim uygulamalarının sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşlerini derinlemesine incelemektir. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntem ve yaklaşımlarını tek bir çatı altında birleştiren karma araştırma yaklaşımı ile yürütülmüştür. Araştırmada öncelikle nicel veriler toplanıp analiz edilmiş sonrasında daha derin bilgilere ulaşmak için nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Yıldırım, Yıldırım, Çelik ve Kahraman (2014) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitime Yönelik Görüşleri Ölçeği”kullanılırken nitel boyutunda ise araştırmacı tarafından bu araştırma için geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın elde edilen nicel verilerin analizi sonucunda öğretmen adaylarının Covid-19 Pandemi döneminde yürütülen uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerinde yaşadığı yere göre anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Köyde yaşayan öğrencilerin kent merkezinde yaşayan öğrencilere göre uzaktan eğitime daha olumsuz baktığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının cinsiyete göre farklılaşması incelendiğinde erkek öğretmen adayların kadın öğretmen adaylarına nazaran uzaktan eğitime daha yatkın olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer değişkenleri olan öğretmen adaylarının uzaktan eğitime ilişkin görüşleri sınıf düzeyine, internet bağlantı durumuna, bir işte çalışıp çalışmama durumlarına, ailelerinin gelir düzeyine göre benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada nitel verilerin analizi sonucu incelendiğinde öğretmen adaylarının uzaktan eğitimi sürdürürken motivasyonlarını nasıl sağladıklarına ilişkin görüşlerinde dersleri düzenli takip etmek, öğretmenlik meslek bilincini kaybetmemek ve arkadaşlarla iletişime geçmek, fizyolojik olarak iyi hissetmek vb. durumlar olduğunu belirttikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının uzaktan eğitim sürecinde bazı sorumluluklarında artış yaşandığını bazı durumlarda ise sorumluluklarının azaldığını ifade ettikleri görülmüştür. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen adaylarına genel anlamda hem maddi hem de manevi olarak aile desteğinin sağlandığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının bu süreçte sınıf içi etkileşimin az olduğunu belirttikleri, yöntem ve araç-gereç olarak en çok derste onları aktif tutacak etkinliklerin yapılmasını, görsellerin ve videoların kullanılmasını, grup etkinliklerinin yapılmasını önerdikleri tespit edilmiştir. Araştırma uzaktan öğretim sürecinin zamandan ve mekândan bağımsız öğrenme, araştırma, okuma ve öğrenme becerilerini geliştirme gibi faydalarının olduğunu da ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırma sonucunda öğretmen adayları genellikle yüz yüze eğitimi uzaktan eğitime tercih ettiklerini, zorunluluk dahilinde uzaktan eğitimin kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bazı öğretmen adayları ise alternatif olarak karma eğitim modelini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the views of social studies teacher candidates in depth about the distance education applications carried out during the Covid-19 Pandemic period. The research was created with a mixed method research that combines quantitative and qualitative research methods and approaches under a single roof. In the research, firstly, quantitative data were collected and analyzed, and then qualitative data were collected to reach deeper information. In the quantitative dimension of the research, the“Distance Education Students' Views of Distance Education Scale”developed by Yıldırım, Yıldırım, Çelik and Kahraman (2014) was used, while in the qualitative dimension, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. As a quantitative result of the research, it was determined that there was a significant difference in the views of teacher candidates regarding the distance education practices carried out during the Covid-19 Pandemic period, according to the place they lived, and that the students living in the village viewed distance education more negatively than the students living in small towns and villages. When the differentiation of teacher candidates by gender was examined, it was seen that male teacher candidates were more inclined to distance education than female teacher candidates. It has been determined that the views of the teacher candidates about distance education, which are the other variables of the research, are similar according to their class level, internet connection status, whether they work in a job or not, and their families' income level. Considering the qualitative result of the study, the views of pre-service teachers on how they provide their motivation are to follow the lessons regularly, not to lose their awareness of the teaching profession, to communicate with friends, to feel physiologically good, etc. cases were noted. It was observed that pre-service teachers stated that some habits and responsibilities increased in the distance education process, and in some cases they decreased. In the distance education process, it has been determined that family support is provided to teacher candidates in general, both financially and morally. It was determined that the pre-service teachers suggested that there was little in-class interaction in this process, that there should be activities to keep them active in the lesson as methods and tools, the use of visuals, videos, and group activities. As a result of the research, it has been revealed that the distance education process has benefits such as learning independent of time and place, developing research, reading and learning skills. As a result of this research, it has been determined that pre-service teachers generally prefer face-to-face education in their opinions for distance education, which is the education model of the future, and that distance education can be used if necessary, while some of them suggest the mixed education model as an alternative.