Investigation of the structural, optical, photocalitical and antibacterial properties of ZnO nanoparticles produced with sol-gel
Sol-jel ile üretilen ZnO nanoparçacıkların yapısal, optik, fotokalitik ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 829835
  2. Yazar: ABDULLAH HUSSEIN SALIM SALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GENÇYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, sol-gel tekniği kullanılarak ZnO-NPs üretilmiştir. Bu parçacıkların fiziksel karakterizasyonu yapısal, morfolojik ve optik özellikleri belirlemek için sırasıyla X-ışını kırınım difraktometresi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM), UV-VIS spektroskopisi kullanılarak yapılmıştır. X-ışını kırımın analizi sonucundan sentezlenen nanopartiküllerin altıgen wurtzite yapıda olduğu belirlenmiştir. Kristalleşme seviyesi, yarıpik genişliği ve kristal boyutu gibi bazı yapısal parametreler belirlenmiştir. Nanoparçacıkların yasak bant aralığı, Urbach enerjisi, kırılma indisi ve sönüm katsayısı değerleri gibi optik özellikleri soğurma ve geçirgenlik spektrumları kullanılarak hesaplanmıştır. Yüzey morfolojileri ve elemental analizleri FESEM ve EDS kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca biyolojik özellikleri için agar disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Antibakteriyel uygulamalar için beş farklı test mikroorganizmaları (Escherichia coli, Candida albigans, Streptococcus mutans, Listeria monocytogenes, Eosinophilic pneumonia) kullanılmıştır ve bu bakterilere karşı ZnONPs'lerin antibakteriyel aktivitesi belirlenmiştir. Ayrıca ZnONPs'lerin fotokatalitik aktiviteleri sulu çözeltideki parçalanmış metilen mavisi için test edilmiştir ve parçalanma testi UV-VIS spektrofotometre kullanılarak farklı zaman aralıklarında yapılmıştır. ZnONPs'larının katalizör etkisi sonucu fotokatalik verim % 80 olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, ZnO-NPs were produced using the sol-gel technique. For the physical characterization of these particles, their structural, morphological and optical properties were made using X-ray diffractometry (XRD), Scanning Electron Microscopy (FESEM), UV-VIS spectroscopy, respectively. As a result of X-ray diffraction analysis, it was determined that the synthesized nanoparticles were in hexagonal wurtzite structure. Some structural parameters such as crystallization level, cleft width and grain size were determined. Optical properties of nanoparticles such as band gap, Urbach energy, and refractive index and extinction coefficient values were calculated using absorption and transmittance spectra. Surface morphologies and elemental analyzes were investigated using FESEM and EDS. In addition, agar disc diffusion method was used for its biological properties. Five different test microorganisms (Escherichia coli, Candida albigans, Streptococcus mutans, Listeria monocytogenes, Eosinophilic pneumonia) were used for antibacterial applications and the antibacterial activity of ZnONPs against these bacteria was determined. In addition, the photocatalytic activities of ZnONPs were tested for cleaved methylene blue in aqueous solution and the degradation test was performed at different time intervals using UV-VIS spectrophotometer. As a result of the catalyst effect of ZnONPs, the photocatalytic efficiency was determined as 80%.