Tavuk gübresi biyoçarının biberde fide kalitesi üzerine etkisi
Effects of poultry litter biochar on seedling quality in pepper
  1. Tez No: 829834
  2. Yazar: MELTEM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ BOZOKALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma tavuk gübresinden elde edilen biyoçarın, fide yetiştirme ortamına ilavesiyle biberde fide gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada biyoçarlar üç farklı yöntemle; biyoçar torf ortamına doğrudan ilave edilmesi (ortam biyoçar), biyoçarın suda çözüldükten sonra sıvı fazın sulama suyu şeklinde uygulanması (sıvı faz biyoçar) ve biyoçarın suda çözüldükten sonra katı fazın yetiştirme ortamına katılması (katı faz biyoçar) şeklinde kullanılmıştır. Çalışmada biyoçar üç farklı uygulama dozunda (%2.5, %5 uygulanmış ayrıca biyoçar uygulaması yapılmayan kontrol grupları oluşturulmuştur. Hücre hacmi 40 ml olan viyollere acı ve tatlı biber tohumların ekimi gerçekleştirilmiş ve fideler dikim büyüklüğüne ulaşıncaya kadar iklim kontrollü büyüme kabininde yetiştirilmiştir. Dikim büyüklüğüne gelen fidelerde kalite parametreleri incelendiğinde; uygulama yöntemlerine göre en düşük fide gelişim değerleri %7.5 uygulama dozundan elde edilmiştir. Biyoçar uygulamasının gövde uzunluğu, gövde çapı, kök yaş ve kuru ağırlığı, gövde yaş ve kuru ağırlığı sonuçlarını olumlu yönde etkilemiştir. Elde edilen fide gelişim değerleri, uygulama şekli ve uygulama dozuna göre farklılık göstermekle birlikte; en yüksek gövde çapı ve gövde uzunluğu değerleri sıvı faz uygulamasında %5 uygulama dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of biochar obtained from chicken manure on the pepper seedling grown by adding in growing media. In the experiment three biochar applications; as a biochar was added directly to growing media mixing with peat (media biochar), the liquid phase was applied as irrigation water after the biochar was dissolved in water (liquid phase biochar) and the solid phase was added to the growing medium after the biochar was dissolved in water (solid phase biochar). The biochar doses were applied at the rate of 2.5%, 5% and 7.5% growing media volume. Hot and sweet pepper seeds were planted in 40 ml cell volume seedling trays and the seedlings were grown in a climate-controlled growth cabinet until they reached planting size. According to seedling quality parameters, the lowest seedling grown paramaters obtained from 7.5% application rate. The results for stem growth, stem diameter, root fresh weight and root dry weight, fresh stem and and dry weight of increases by biochar application. Although the obtained seedling grown values varied depending on the application method and dose, the highest stem diameter and stem growth values were obtained from %5 application dose by the water soluble biochar application method.