Mavi ekonomi ve mavi büyüme: Su-toplum ilişkisi ve deniz kaynaklarında sürdürülebilir kalkınmadan yararlanma
Blue economy and blue growth: The water-society relations and utilizing sustainable development in marine resources
- Tez No: 829876
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Siyaseti ve Stratejileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, özellikle son dönemde fazlasıyla konuşulan bir konu olan mavi büyüme ve mavi ekonomi konularını suyun insan hayatındaki önemine ve gerekliliğine vurgu yaparak ele almaktadır. Suyun zaman içinde küreselleşen dünyada kapitalizmin de etkisiyle özelleştirilmeye çalışılmasından ve suyun her bireyin evrensel bir temel hak olduğu vurgulanacaktır. Günümüzde Sürdürülebilir kalkınma, çevresel kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ve gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam ortamının bırakılması için giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Buna göre mavi ekonomi ve mavi büyüme kavramları, deniz kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını ve denizlerin ekonomik potansiyelinin artırılmasını hedeflemektedir. Kavram olarak mavi ekonomi, deniz kaynaklarının sadece ekonomik olarak kullanılmasından ziyade çevresel, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik ilkelerini de içeren bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, mavi ekonomi ve büyüme kavramlarını anlamlandırmak ve bu kavramların deniz kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına nasıl katkı sağladığını belirlemektedir. Sonuç olarak, mavi ekonominin ve mavi büyümenin deniz kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, ekonomik gelişme ve sürdürülebilir kalkınma arasında güçlü bir ilişki kurduğunu ve bu alanda daha fazla çalışmanın önemli olduğunu ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the issues of blue growth and blue economy, which have been mentioned about a lot recently, by emphasizing the importance and necessity of water in human life. It will be emphasized that water is tried to be privatized with the effect of capitalism in the globalizing world over time and that water is a universal fundamental right of every individual. Today, sustainable development is gaining more and more importance for the effective use of environmental resources and for leaving a healthy living environment to future generations. Accordingly, the concepts of blue economy and blue growth aim to use marine resources in a sustainable way and to increase the economic potential of the seas. As a concept, the blue economy refers to an approach that includes environmental, social and cultural sustainability principles rather than just the economic use of marine resources. The aim of this study is to make sense of the concepts of blue economy and growth and to determine how these concepts contribute to the sustainable use of marine resources. In conclusion, it will reveal that the blue economy and blue growth establish a strong relationship between sustainable use of marine resources, economic development and sustainable development, and that more work in this area is important.