Mari belgelerine göre eski Babil Çağı'nda istihbarat faaliyetleri
According to the Mari documents, intelligence activities in the ancient Babylonian Age
  1. Tez No: 829877
  2. Yazar: TURAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Eski Babil Dönemi'ndeki devletlerin ve krallarının istihbarata ihtiyaç duymasının ana nedeni dönemdeki siyasi yapının çok parçalı olmasıdır. Merkezi bir güç olmaması birçok devletin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu devletler hayatta kalabilmek amacıyla sürekli diplomatik ve siyasi manevralar yapmak zorunda kalmışlardır. Eski Asur, Babil, Halep, Ešnunna ve Mari krallığı gibi kendi güç merkezlerini oluşturan devletler krallıklarını devam ettirebilmek amacıyla istihbarat faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Günümüzde kullanılan istihbarat kelimesinin temeli bilgi ve haberdir. Bilgi ve haber insanoğlunun varoluşundan itibaren hayatta kalabilmesi için gerekli olmuştur. Önceleri bu bilgi sözlü bir şekilde ifade edilirken Eski Mezopotamya'da yazının kullanılmaya başlaması ile tabletlere aktarılmıştır. Mari tabletlerinden yararlanılarak yazılan bu tez Eski Babil Dönemi'nde Mezopotamya'da bulunan devletlerin hayatta kalabilmek amacıyla bilgiye ve habere nasıl ulaştıklarını araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main reason for the states and kings of the Ancient Babylonian period to require intelligence was the fragmented political structure of the era. The absence of a centralized power led to the emergence of many states. In order to survive, these states had to engage in constant diplomatic and political maneuvers. Kingdoms such as the Ancient Assyrian Empire, the Babylonian Kingdom, the Kingdom of Aleppo, the Kingdom of Eshnunna, and the Kingdom of Mari, which established their own centers of power, conducted intelligence activities. The foundation of the term“intelligence”used today lies in information and news. Information and news have been essential for human survival since the existence of mankind. Initially, this information was stored in individuals' memories and expressed orally, but with the advent of writing in ancient Mesopotamia, it began to be transferred to written form. This thesis aims to explore how the states in Mesopotamia during the Ancient Babylonian Period obtained information and news in order to survive.