On equivalence of exact and approximate pole palecement by static output feedback for a class of linear systems
Bir kısım doğrusal sistemler için sabit çıktı geribeslemesi ile kesin kutup atanması ve yaklaşık kutup atanmasının denkliği üzerine
  1. Tez No: 82988
  2. Yazar: FERİDE TIĞLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZÇALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bil sistemin çıktı ölçümleri kullanılarak doğal frekanslarının ayarlanması, kontrol mühendisliğuıdeki açık problemlerden biridir. Doğrusal sistemlerin kontrol teorisinde buna karşbk gelen problem, sabit çıktı geri beslemesiyle kutup atanması problemidir. Bu tezde, sınırlı bir zamandan bağımsız sistemler kümesi için, Leventides ve Karcanias tarafından geliştirilen ve sistem kutuplarının verilen herhangi bir kutuplar kümesine gelişigüzel yakınlıkta atanması için gerekli ve yeterli olan şartlar kümesinin, Rosenthal, Schumacher ve Willems tarafından geliştirilen ve sistem kutuplarının atanması için yeterli olan şartlar kümesine denk olduğa gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Toning the natural frequencies of a system using output measurements is a long standing open problem in control engineering. The corresponding problem in the theory of control of linear systems is the problem of pole placement by static output feedback. In this thesis, it is established that, for a restricted set of linear time invariant systems, the set of conditions developed by Leventides and Karcanias, which is necessary and sufficient for placing the poles of a system arbitrarily close to any given set of poles by static output feedback is equivalent to the set of conditions developed by Rosenthal, Schumacher and Willems, which is sufficient for exact pole placement by static output feedback