Acil servise başvuran akut iskemik inme hastalarının klinik ve laboratuvar bulgularının kısa dönem mortalite ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between clinical and laboratory findings and short-term mortality in acute ischemic stroke patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 829880
  2. Yazar: BURAK ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, akut iskemik inme hastalarının demografik özellikleri, hastaneye başvuru zamanı, vital bulguları ve şikayetleri gibi çeşitli faktörlerin hayatta kalma durumlarıyla ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında farklı inme skalaları kullanılarak hastaların semptomları, inme durumu ve hayatta kalma durumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Metodoloji olarak, FAST, Cincinati, Los Angeles Hastane Öncesi, NIHSS, Glaskow Koma ve Modifiye Rankin skalaları kullanılarak hastalar değerlendirilmiş, bu skalaların sonuçları cinsiyet ve hayatta kalma durumu açısından analiz edilmiştir. Ayrıca, skor puanlamaları ile hastaların hayatta kalma durumları arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. Sonuçlar, NIHSS Skoru ve GKS Skoru puanlamalarına göre, hayatta olmayan ve taburcu edilen hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunduğunu göstermektedir. Ancak, MRS Skoru ile hayatta kalma durumları arasında istatistiksel anlamlılık tespit edilememiştir. Ayrıca, FAST Skalası ve Cincinati İnme Skalasına göre semptomsuz hastaların hastanede yatış süreleri, yoğun bakım sürelerine göre daha kısa bulunmuştur. Los Angeles Hastane Öncesi İnme Skalasına göre, kriterleri sağlayan hastaların hastanede yatış süreleri, kriterleri sağlamayanlara göre daha uzun bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, farklı inme skalalarının kullanılmasının hastanın inme durumu ve hayatta kalma durumu arasındaki ilişkileri anlamamıza yardımcı olduğunu vurgulamaktadır. Bu bulgular, akut iskemik inme hastalarının daha iyi yönetilmesi ve tedavi edilmesi için önemli klinik öngörüler sunabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the relationship between various factors, including demographic characteristics, time of hospital admission, vital signs, and presenting complaints with the survival outcomes of patients diagnosed with acute ischemic stroke. The study employed different stroke scales to assess patients' symptoms, stroke severity, and survival outcomes. These scales included FAST, Cincinnati, Los Angeles Pre-Hospital Stroke Screen (LAPSS), NIHSS, Glasgow Coma Scale (GCS), and Modified Rankin Scale (MRS). Results revealed statistically significant differences in survival outcomes based on the NIHSS Score and GCS Score, with significant associations found between these scores and the survival status of patients. However, no statistically significant relationship was observed between the MRS Score and survival outcomes. Additionally, patients without symptoms, according to the FAST Scale and Cincinnati Stroke Scale, had shorter hospital stays compared to those with symptoms. According to the Los Angeles Pre-Hospital Stroke Screen, patients meeting the criteria had longer hospital stays than those who did not meet the criteria. In conclusion, this study underscores the importance of using different stroke scales to better understand the relationships between a patient's stroke symptoms, stroke severity, and their survival outcomes. These findings may provide valuable clinical insights for the improved management and treatment of patients with acute ischemic stroke.