Tam protez yapımında kullanılan enjeksiyon, frezeleme ve 3 boyutlu baskı akriliklerin yumuşak astar materyallerine bağlanmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the bonding of injected, milled and 3D printed acrylic resins for denture bases to soft lining materials
  1. Tez No: 829883
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu in vitro tez çalışmamızın amacı üç farklı protez kaide materyali üzerinde iki farklı yumuşak astar materyalinin çekme bağlantı direncini değerlendirmektir. Üç farklı protez kaidesi olarak enjeksiyon (Ivobase High Impact), frezeleme (Ivobase Cad) ve 3 boyutlu baskı (Dentabase) akrilikleri tercih edildi. İki farklı yumuşak astar materyali olarak ise her ikisi de silikon esaslı olan ısı ile polimerize (Molloplast B) ve otopolimerize (Ufi Gel P) kullanıldı. Her grupta 10'ar örnek olmak üzere toplam 60 örnek hazırlandı (10x10x20 mm). Çekme testi universal test cihazı kullanılarak 5 mm/dk kafa hızında yapıldı. Kopmadan önceki en yüksek değer ve başarısızlık şekli (adeziv, koheziv, mikst) kaydedildi. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Kruskall Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Çalışmada en yüksek çekme bağlantı direnci değeri Molloplast B/Ivobase High Impact grubunda görüldü. En düşük çekme bağlantı direnci değeri ise Ufi Gel P/Ivobase Cad grubunda görüldü ve bu değer (0,39 MPa), klinik kullanım için gerekli minimum değerin (0,44 MPa) altında kaldı. Tüm gruplarda Molloplast B yumuşak astar materyali, Ufi Gel P yumuşak astar materyaline göre daha yüksek çekme bağlantı direnci değeri gösterdi. Molloplast B ile bağlanan örneklerde düşük oranda koheziv ve mikst, yüksek oranda adeziv başarısızlık tipi görülürken; Ufi Gel P ile bağlanan tüm örneklerde adeziv başarısızlık tipi görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro thesis study is to evaluate the tensile bond strength of two different soft lining materials on three different denture base materials. Injection (Ivobase High Impact), milling (Ivobase Cad) and 3D printing (Dentabase) acrylics were preferred as three different denture bases. Heat polymerized (Molloplast B) and autopolymerized (Ufi Gel P) were used as two different soft lining materials, both of which are silicone-based. A total of 60 specimens (10x10x20 mm) were prepared, with 10 specimens in each group. The tensile test was performed using a universal test machine at a head speed of 5 mm/min. Highest value before break and failure pattern (adhesive, cohesive, mixed) were recorded. Kruskall Wallis test and Mann Whitney U test were used to evaluate the data obtained. In the study, the highest tensile joint strength value was seen in the Molloplast B/Ivobase High Impact group. The lowest tensile strength value was seen in the Ufi Gel P/Ivobase Cad group, and this value (0.39 MPa) was below the minimum value required for clinical use (0.44 MPa). Molloplast B soft lining material showed higher tensile bond strength value than Ufi Gel P soft lining material in all groups. In the samples bonded with Molloplast B, low rate of cohesive and mixed, high rate of adhesive failure type is observed; adhesive failure type was seen in all specimens bonded with Ufi Gel P.