Opportunities to learn algebraic thinking afforded by the tasks in mathematics textbooks for grades 3 to 5 in Turkey
Türkiye'de 3-5. sınıflar için matematik ders kitaplarındaki görevler ile sağlanan cebirsel düşünmeyi öğrenme fırsatları
- Tez No: 829928
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ilkokul (3.-5. sınıflar) matematik ders kitaplarındaki görevlerin cebirsel düşünmeyi öğrenme fırsatları açısından araştırmaktır. Görevlerin incelenmesi, erken sınıflarda cebirsel düşünmenin beş büyük fikri ve iddiaları kapsamında gerçekleştirilmiştir. Her bir iddia ilkokul öğrencilerinin cebirsel düşünme yeteneklerini geliştirmek için sunulması gereken öğrenme fırsatlarını temsil etmektedir. Görevler bu iddialar açısından incelenirken çözülmüş olanlar (çalışılmış örnekler) ve hala çözülmesi gerekenler (çözülecek olanlar) olarak iki ayrı gruba ayrıldı. Çalışmanın bulguları, ilkokul matematik ders kitaplarının cebirsel düşünme alanında sunduğu öğrenme fırsatlarına açıklık getirdi. Ders kitaplarındaki görevlerin toplam %6.3'ü cebirsel düşünmeyi sağlamaktadır. Cebirsel düşünme fikirleri üçüncü sınıftan beşinci sınıfa kadar şu şekilde dağılmaktadır: %31.0, %34.1, %34.9. Ders kitaplarının, en fazla %38.9 oranıyla eşdeğerlik, eşitsizlikler ve denklemler ile ilgili olan cebirsel düşünme fikri için ve %34.1 oranıyla ikinci olarak da fonksiyonel düşünme için öğrenme fırsatı sunduğu gözlemlenmiştir. Ders kitaplarında beklenen iddiaların sadece %50'si ders kitaplarında tespit edildi. Bulgular, ders kitaplarının ilkokul öğrencileri için beklenen cebirsel öğrenme fırsatlarının sadece yarısını sağladığını göstermektedir. Çalışmanın bulguları, cebirsel düşünmenin gelişimini teşvik eden ve bu alanda öğrenme fırsatları sağlayan görevler oluşturma ihtiyacını vurguladıkları için ders kitabı yazarları, müfredat geliştiriciler ve eğitimciler için önemli bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın bulguları aynı zamanda uluslararası topluma Türkiye'deki ilköğretim matematik ders kitapları hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to investigate what the tasks in the primary school (3rd- 5th grades) mathematics textbooks in Turkey are for providing opportunities to learn algebraic thinking for students to enhance proficiency in algebra. The tasks were examined under the guidance of a specific emphasis on the five big ideas of algebraic thinking and their claims in the early grades. At each of these three school grades, the tasks were categorized into two groups: those that had been solved (worked examples) and those that still required a solution (to be solved). The study's findings showed the learning opportunities provided by primary school mathematics textbooks regarding algebraic thinking. A total of 6.3% of the tasks in textbooks offers algebraic thinking. From third to fifth grade, algebraic thinking ideas were distributed: 31.0%, 34.1%, and 34.9%, respectively. Equivalence, inequalities, and equations (38.9%) and functional thinking (34.1%) were the topics where the most learning opportunities related to algebraic thinking. In textbooks, only 50% of the expected claims were identified inside the textbooks. The findings indicate that textbooks provide only half the expected algebraic learning opportunities for elementary school students. The study's findings are significant for textbook authors, curriculum developers, and educators because they emphasize the need to create tasks that encourage the development of algebraic thinking and provide beneficial learning opportunities in this field. This investigation also informs the international community about elementary mathematics textbooks in Turkey.