When to intend for genetic testing: positive attitudes, eagerness to learn health information, cancer anxiety, and family experiences
Genetik test yaptırma isteği ne zaman artar: olumlu tutumlar, sağlık bilgisi edinme isteği, kanser endişesi ve ailedeki tecrübeler
- Tez No: 420758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TARCAN KUMKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Genetik testler bazı hastalıklara karşı bireysel yatkınlıkları bu hastalıklar ortaya çıkmadan çok önce tespit edebilmektedir. Bu testlerin gelişmesi ile kanser çeşitlerinin de dahil olduğu birçok ciddi hastalığa karşı çeşitli erken tanı olanakları elde edilmesine rağmen, kişiler bireysel risklerini ölüm fikrini akıllarına getirdiği için öğrenmek istemeyebilirler. Bu çalışmada kurgu seviyesi ve sembolik tüketim müdahalelerinin ölüm fikri ile başa çıkma yöntemleri üzerindeki etkinliği incelenmiş, ve kanser riski algısı üzerinde etkili olabilecek kişisel değişkenler değerlendirilmiştir. Çalışma örnekleminden edinilen bilgiler doğrultusunda kurgu seviyesi ve sembolik tüketim müdahalelerinin kişileri farklı başa çıkma yöntemlerine yönlendirmediği görülmüştür. Fakat, genetik test yaptırma isteği fazla olan kişilerin sosyal algı, tutum, ve demografik özellikleri saptanmıştır. Karar ağacı analizlerinin sonuçlarına göre kanser olma endişesinin genetik test yaptırma isteği üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır; fakat bireysel sağlık bilgisi edinmekten kaçınan kişilerde bu isteğin az olduğu görülmüştür. Ayrıca, genetik test yaptırmaya karşı pozitif tutumları olan kişilerin, ve ailesinde kanser tanısı bulunan kişilerin test yaptırma isteklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular gelecekte yapılacak genetik test araştırmaları için ve genetik test konusunda etkili iletişim stratejileri geliştirmek için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Genetic testing can identify the vulnerability of individuals toward certain illnesses long time before their emergence. Although advances in this method offer various early prevention opportunities for serious illnesses including some types of cancer, individuals may refrain from learning their individual risks due to mortality salience. This study aimed to develop intervention strategies via construal level manipulation and symbolic consumption consideration to examine differing coping strategies, and reviewed individual differences related to cancer risk perception. Results showed that neither construal level manipulation nor consideration of symbolic consumption was effective to lead individuals to different coping strategies for the study sample. However, individual differences in terms of social cognition, attitudes, and demographics were identified for increased intention to take genetic testing. Decision tree analyses revealed that being anxious for getting cancer was a motivating factor for genetic test intention; whereas reluctance to learn individual health information impeded this intention. Moreover individuals with positive attitudes for getting genetic test and, witnessing a family member with cancer were found to have higher intention for getting genetic testing. These findings can be directive for further research and generating effective communications for increasing genetic test intention.