Bir eğitim ve araştırma hastanesine herhangi bir nedenle başvuran 40 yaş altı erişkinlerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri hakkındaki bilgi düzeylerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels about cardiovascular diseases risk factors and healthy lifestyle behaviors of adults under 40 years who admitted to a training and research hospital for any reason
- Tez No: 829954
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dünyada ve ülkemizde en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden birisidir. Bu çalışmada 40 yaş altı erişkinlerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri hakkındaki bilgi düzeylerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu araştırma kesitsel olarak 01.06.2023 – 31.07.2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine herhangi bir nedenle başvuran, çalışmaya alınma kriterlerine uygun 40 yaş altı erişkinler ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri, özgeçmiş ve soygeçmişleriyle ilgili verileriyle sağlık durumu ve alışkanlıklar, sağlık durumu davranışlarına yönelik verileri kaydedilip katılımcılara Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği (KARRİF-BDÖ) ve hareket düzeylerini saptamak için Birinci Basamak İçin Fiziksel Aktivite Anketi (BBFAA) uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 384 katılımcının yaş ortalaması 33,3±6,2 idi. Katılımcıların % 64,3 'ü kadın, %76,5'i lise veya üzeri eğitim düzeyine sahip, %14,6'sının gelir düzeyi yüksekti. Katılımcıların Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği puan ortalaması 20,9±3,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are one of the most important causes of mortality and morbidity in the world and in our country. In this study, we aimed to evaluate the knowledge levels and healthy lifestyle behaviors of adults under the age of 40 about cardiovascular disease risk factors. Methods: This cross-sectional study was conducted with adults under the age of 40 who applied to Adana City Training and Research Hospital for any reason between 01.06.2023 and 31.07.2023 and met the inclusion criteria. The participants' sociodemographic data, data on their personal and family history, health status and habits, and health status behaviors were recorded, and the Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level Scale and the Physical Activity Questionnaire for Primary Care were applied to the participants to determine their exercise levels. The data were analyzed using SPSS 25.0 program. Results: The average age of the 384 participants in the study was 33.3±6.2. 64.3% of the participants were women, 76.5% had high school education or above, and 14.6% had high economic levels. The average score of the participants on the Cardiovascular Diseases Risk Factors Knowledge Level Scale was found to be 20.9±3.9.