Kolonoskopi endikasyonu konulan hastalarda nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı ile C-reaktif protein'in kolorektal kanserler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio with C-reactive protein and colorectal cancers in patients with colonoscopy indication
- Tez No: 794681
 - Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; daha önce kolorektal kanser (KRK) tanısı almamış, herhangi bir nedenle dahiliye veya genel cerrahi polikliniklerinde kolonoskopi endikasyonu konmuş ve kolonoskopileri yapılmış 50 yaş ve üstü hastaların retrospektif olarak bakılmış hematolojik parametrelerinin (nötrofil lenfosit oranı, trombosit lenfosit oranı) ve CRP değerlerinin, kolonoskopi ve/veya biyopsi ile saptanan lezyon ile ilişkisini araştırmaktır. Böylece birinci basamak sağlık hizmetinde bakılan tam kan sayımındaki nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO) ve CRP değerlerine göre kolonoskopiye yönlendirilen 50 yaş ve üstü hastaların ne oranda kanser tanısı alabileceğini öngörebilmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, restrospektif kohort araştırmasıdır. Ocak 2018-Aralık 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesine ayaktan başvuran rastgele 717 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden toplanmıştır. Veri toplama formu ile hastaların tanımlayıcı özellikleri (yaş, cinsiyet), kolonoskopi yapılmadan önce bakılan nötrofil, lenfosit, trombosit ve c-reaktif protein (CRP) değerleri kaydedilmiştir. Nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranı hesaplanmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 paket programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 422'si (%58,9) erkek, 295'i (%41,1) kadın toplamda 717 kolonoskopi endikasyonu almış ve kolonoskopilerini tamamlayan hasta dahil edildi. Kolonoskopi sonucu normal gelenler, kolonoskopi sonucunda tümör saptanıp patoloji sonucu benign gelenler ve patoloji sonucu malign gelenler olmak üzere 3 ana grup oluşturuldu ve her bir grup için 239 (%33,33) hasta dahil edildi. Kolonoskopi sonucu normal gelen hastaların 141'i erkek (%59), 98'i kadın (%41); benign tümör saptanan hastaların 138'i erkek (%57,7), 101'i kadın (%42,3); malign tümör saptanan hastaların 143'ü erkek (%59,8), 96'sı kadın (%40,2) idi. Her 3 grubun (malign, benign ve normal kolonoskopi) yaşları arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,351). Tüm hastalar değerlendirildiğinde, ortalama yaş 67,09 (±9,86) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to retrospectively compare the relation between colorectal cancers and hematological parameters (neutrophil lymphocyte ratio, platelet lymphocyte ratio) and CRP values of patients aged 50 and over who have not been previously diagnosed with colorectal cancer and have been given colonoscopy indication for any reason in internal medicine or general surgery clinics and whose colonoscopies have been performed. MATERIALS AND METHODS: The study was planned as retrospective kohort. A total of 717 patients who applied to an education and research hospital between January 2018 and December 2022 were randomly included in the study. Data were collected through the hospital information management system. With the data collection form, descriptive characteristics of the patients (age, gender), neutrophil, lymphocyte, platelet and c-reactive protein (CRP) values examined before colonoscopy were recorded. Neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) were calculated. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 package program was used for data analysis in the study. RESULTS: A total of 717 patients who received colonoscopy indications and completed their colonoscopies were included in the study, of whom 422 (58.9%) were male and 295 (41.1%) were female. Three main groups were formed consisting of patients who had normal colonoscopy results, who had benign colonic tumor, and who had colorectal cancer. A total of 239 (33.33%) patients were included for each group. Out of the patients with normal colonoscopy results, 141 (59%) were male and 98 (41%) were female; out of the patients with benign tumors, 138 (57.7%) were male and 101 (42.3%) were female; and out of the patients with malignant tumors, 143 (59.8%) were male and 96 (40.2%) were female. No significant difference was found between the ages of the three groups (malignant, benign, and normal colonoscopy) (p=0.351). When all patients were evaluated, the mean age was found to be 67.09 (±9.86).