Kadınların genital kanserlerin belirtileri ve korunma yolları hakkındaki bilgi düzeylerinin saptanması
- Tez No: 111663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER KARANİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadınlık fonksiyonları açısından büyük önem taşıyan, genital organların rahatsızlığı ve ameliyat sonucu alınması kadın ve ailesi için stres yaratan bir durumdur. Bu nedenle genital organ kanser riskini azalt mak ya da ortadan kaldırmak için kanser belirtileri, korunma yolları ve hazırlayıcı faktörlerin bilinmesi önemlidir. Araştırmamız herhangi bir sorunu nedeniyle jinekoloji polikliği ne başvuran, 15 ve üzeri yaş grubundaki kadınların genital organ kanseri belirtileri ve korunma yolları hakkındaki bilgi düzeylerini saptamak ama cıyla planlanmış olup, örneklemimizi oluşturan 250 evli denek Şişli Etfal Hastanesi'nden basit rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Kadınların demografik, jinekolojik ve obstetrik özelliklerini geni tal organ kanseri belirtileri ve korunma yolları ile ilgili bilgi düzeylerini yansıtan veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formu ile elde edilmiş, sonuçlar bilgisayar aracılığıyla yüzdelik hesaplama ve chi-square testi ile değerlendirilerek tablolandırılmıştır. Derneklerimizin % 76'sının en az ilkokul mezunu, % 93.2'sinin ev hanımı, % 56.4'ünün kazançlarının rahat yaşamalarına yetmediği, % 51.2'sinin 25-34 yaş grubunda olduğu, % 70'inin ilk evliliklerini 15-19 yaş grubunda yaptığı, % 64.8'inin evlilik süresinin 4 yıldan fazla olduğu,% 82.4'ünde ailedeki çocuk sayısının 1-4 olduğu, eşlerinin % 48'inin ser best meslek sahibi olduğu, % 29.2'sinin günde yarım paket kadar sigara içtikleri % 20.4'ünün 1 kez spontan düşük yaptığı, % 25.6'sının 1 kez kür taj olduğu, ailelerin % 17.2'sinde ölüdoğan ve doğduktan sonra ölen 1 çocuk olduğu, % 41.6'sının karın, kasık ve bel bölgesindeki ağrılar nedeniy le hastaneye başvurduklarını, genital organ kanseri hakkında bildiklerini % 12.4 oranında basın-yayın yolu ile elde ettikleri saptanmıştır. Kadınların % 20.5'i fazla sayıda sık aralıklarla yapılan doğumlar, % 18.0'ı küçük yaşta evlenmek, % l5.0'ı gebelikten korunmak için alınan haplar ve rahim içi araç gibi hazırlayıcı faktörleri ile % 15.6 oranında kan la karışık pis kokulu akıntı, % 13.5 oranında adet aralarında kanama, % 12.1 ile aşırı kilo kaybı ve kansızlık gibi genital organ kanseri belirtileri ni en fazla oranda bildikleri saptanmıştır. Kadınların % 78.8'i periyodik jinekolojik kontrol aralığının 6 ay olması, % 47.6'sı periyodik kanser muayenelerine 30-35 yaşları arasında başlanması gerektiğini, % 46.3 'ü en ufak şüphede doktora gidilmesi gerek tiğini belirtmişlerdir. Kadınların % 81.6'sının teşhis yöntemleri hakkında bilgisi olma dığı, % 7.1'inin biopsiyi bildikleri, % 52.0'ı genital organ kanserinden şüp helenilmesi halinde Kanser Araştırma Merkezine başvurulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Kadınların % 12.4'ünün yaşamları boyunca en az 1 kez Pap Sme ar yaptırdıkları, % 84.0'ının ülkemizde genital kanser konusunda yapılan eğitimi yeterli bulmadıkları saptanmıştır Kadınlarımızın yaşı ile genital organ kanserinden şüphelenilme durumunda başvurulacak yer, ülkemizde genital kanserler konusunda yapı lan eğitimi yeterli bulma durumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Kadınlarımızın öğrenim düzeyinin genital organ kanserinin hazır layıcı faktörleri ve farklı belirtilerini bilmede, periyodik jinekolojik muaye ne aralığını bilme, genital organ kanserlerinde kullanılan teşhis yöntemleri ni bilmede ve kanserden şüphelenildiğinde başvurulacak yer hakkında bilgi sahibi olma arasında anlamlı ilişki belirlenmiştir. Ailenin gelir düzeyinin genital organ kanserinde kullanılan teş his yöntemleri ve periyodik jinekolojik kanser muayenelerine başlama yaşı nı bilme durumunda önemli olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak kadınlarımızın genital organ kanserleri hazırlayıcı faktörleri, belirtileri korunma yolları hakkında bilgilerinin yeterli olmadı ğı, kanserden şüphelenilme durumunda başvurulacak yer, periyodik jineko lojik muayene aralığını bilme ve kanser muayenelerine başlama yaşı hak kında bilgili oldukları, ancak çoğunluğunun kontrol amacıyla bugüne kadar doktora gitmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The operation on genital organs of a woman due to genital disturbances of sickness would create a stressful situation for her Family, as well as for her self. Therefore, it is top important to be aware about the protection ways and methods in order to terminate or at least to minimize the risk of cancer in genital organs. Our undertaking study is based on the determination of genital organs cancer diseases of the feminine applicants aged 15 or over and to advise them about the eraly determination and protection methods againts cancer in genital organs of the women. Therefore, 250 pairs (couples) have been simply selected for study and early determination of cancer purposses and those pair have been nominated as volunteers by the Şişli Etfal Hospital administration. The demographical, Gyneocological and obstetrycal features of the women, the signs on genital cancers, the protection methods and the level of their knowledges and similar outputs, datas obtained during questionnairies performed during the a.m. actions, have been indicated in the common questionnary forms and the results, outputs evaluations and calculations made in connection with the a.m. features were worked out88 and processed by a computer aided data processing system and the outputs abtained hawe been systematically scheduled. 76 % p.c. of our volunteer-paritcipants have completed eiementary School 93.2 % p.c. of them were house-women/wifes, 56.4 % p.c. of them with insufficient income, 51.2 % of them between 25-34 of ages, 70 % p.c. of them have married between 15-19 of ages, 64.8 % p.c. of them were married longer than 4 years 82,4 % p.c. of them having 1-4 children, 48 % p.c. of them were married to free acting husbands 29,2 % of them smoking 1/2 pack of cigarettes perday, 20.4 % of them having spontane abortion or (early birth), 25,6 % p.c. of them having aborted 1 child during their matromony life, 17,2 % having 1 death-born child or children dieing after short period upon birth, 41.6 % p.c. of them having applied for medical help due to the serious pains at the abdominal, groin, waist and loin areas and 12.4 % of them were knowledged about the genital organs cancer through the press, broadcasting means etc. The indications of genital organ cancer have been determined as follows in women: 20.5% of women due to frequent and too many births 15% due to medicine and tools used in embryo for protection against pregnancy 18% due to marriage at very small ages, 15.6% due to bad smelling flow of blood, 13.5% due to irregular blooding, 12.1% due to losing too much weight and low level of blood in the body. The women has said as follows for visiting a doctor:- 78.8% of women said that the periodic controls should be every 6 months, 47.6% said that these periodic controls of cancer should be carried out after the age of 30, 46.3% stated that one should visit a doctor when there is any doubt. 81.6% of women had no information about the methods of89 diagnosis, 7.1% had information about biopsy, 52% stated that they should consult Cancer Research Center when there is the doubt of genital organ cancer. 84% of women thought that the education given about genital cancer in our country is not sufficient. It was determined that 12.4% of women have been subject at least once to pap smear during their lives. There has been a well-made determination about the relation between the ages of our women, genital organ cancer and educations given in this field. Again, there is a well-made determination about the relations between the level of education of our women, the preparatony factors of genital organ cancer, periodic genecological treatments, the centers to be applied in case there is any doubt of cancer, the methods of diagnosis. It is stated that it is important to know the income level of the family for determining methods of diagnosis used in genital organ cancer and also for knowing the age at which the periodic genecologic cancer treatments have been started. As a result, our women do not have sufficient information about the inital factors causing genital organ cancer and also about the methods of protection against cancer. Nevertheless, they have some information and knowledge about the centers to be applied in case there is any doubt of cancer, periodic genecologic treatment intervals, the age to start for cancer treatments. But, most of our women have not visited a doctor until today for any control.