Dual tone multifrequency detection algorithms and their performance analysis with different types of filters
İkili ton çoklu frekans algılama algoritmaları ve farklı tip filtrelerle performanslarının analizi
- Tez No: 82999
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
vn ÖZET Telefon haberleşmesinin en önemli bölümlerinden biri çevrilen numaraların algılanmasıdır. Sağladığı kolaylık ve süratten dolayı, numaralan DTMF (dual-tone multi- frequency) olarak yollayan telefon makineleri çok yaygın hale gelmiştir. Telefon işaretleşmesinin yanında, kullanıcıların bir telefon aracılığı ile bir menüden istedikleri seçeneği seçmek suretiyle etkileşimli olarak uzaktan kumanda edebildikleri telefon bankacılığı, elektronik posta ve bina ısıtma sistemleri gibi uygulamalar sayesinde DTMF daha da popüler bir hale gelmiştir. Bu çalışmada, optimum bir DTMF sezici, adım adım ilerlenerek ve alternatif yöntemler gerçeklenip performansları karşılaştırılarak elde edilmiştir. Gerçeklenen DTMF sezicilerde temel ton algılama algoritması olarak Goertzel algoritması kullanılmıştır. Goertzel algoritmasına ilaveten, sezicinin konuşmaya karşı duyarlılığını azaltma konusunda bkbirinin alternatifi olan ikinci harmonik yöntemi ve sıfır geçişleri sayma yöntemi de gerçeklenmiştir. Bilinen DTMF sezici algoritmalarına yeni bir yaklaşım olarak, sezicinin girişine dışarıdan gelen giriş dizisini filtreleme fikri de yine bu çalışmada geliştirilmiştir. Giriş dizisini filtrelemenin etkilerini görmek için farklı derecelerde Butterworth, Chebyshev ve Hamming tipi filtreler kullamlmıştır. Bu kombinasyonlar kullanılarak gerçekleştirilen seziciler test edildiğinde, optimum DTMF sezicinin Goertzel algoritması, sıfır geçiş sayma yöntemi ve de 8. dereceden Hamming filtre kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A very important part of the telephone communications is the reception of dialled digits. Telephone sets with dual-tone multifrequency (DTMF) diallers have become very popular due to the ease and speed of dialling they offer. In addition to telephone call signalling, DTMF is becoming popular in interactive control applications such as telephone banking, remote control of house heating systems and electronic mail systems, in which the user can select options from a menu by sending DTMF digits from a touchtone telephone. In this study, a robust DTMF decoding scheme is developed step by step, comparing the performances of the alternative solutions in each step. The DTMF decoders are realized by using Goertzel algorithm as the basic tone detection algorithm. In addition to Goertzel algorithm, 2nd harmonic method and zero-crossing method, which are alternative solutions to each other in order to improve the immunity to speech, are implemented as well. As a new approach to the known DTMF detection algorithms, the idea of filtering the input data to the DTMF decoder is developed in this study. To see the effect of filtering the input to the decoder, decoders having Butterworth, Chebyshev and Hamming filters of various orders are implemented. The tests applied to the decoders which are formed using the combinations of these methods indicate that the best DTMF decoder among the tested ones uses Goertzel algorithm, zero-crossing method and 8th order Hamming filter.