Mobile radio window random acces algorithm with capture and diversity
Kapma ve çeşitlilik tekniği ile pencereli gezgin radyo rasgele erişim algoritması
  1. Tez No: 83000
  2. Yazar: BURAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
V ÖZET Gezgin radyo ortamında kullanılmak üzere bir pencereli gezgin radyo rasgele erişim (PGİ-RE) algoritması geliştirildi. Sönümlenme, gölgeleme ve yol-kaybı ile ifade edilen gezgin radyo ortamında, geliştirilen algoritmanın gecikme ve iş çıkarma yeteneği başarımları çeşitli gezgin radyo şartları altında incelendi. PGI-RE algoritması, iki hücreli RE (İH-RE) algoritmasının, sistemin başarımını yükseltmek amacıyla sisteme eklenmiş olan kapma ve üç farklı çeşitlilik birleştirme yöntemi kullanılarak değiştirilmiş bir sürümüdür. Çalışmada kullanılan kapma modeli, işaret-girişim oranının belli bir eşik değerini geçmesi prensibine dayanmaktadır. Sistemdeki alıcıda, birbirinden bağımsız işaretlerin ulaştığı iki tane anten vardir. Bu iki antene ulaşan bağımsız işaretler, en yükseğini seçim (EYS), en iyisini seçim (EİS) ve çift antendekini seçim (ÇAS) çeşitlilik yöntemleriyle birleştirilmektedir. PGI-RE algoritmasının gecikme başarımı çalışması, Monte Carlo benzetim yöntemi yoluyla çeşitli gezgin radyo senaryoları için gerçeklendi. Önerilen algoritmanın, farklı gezgin radyo şartları için en yüksek iş çıkarma yetenek leri ve en iyilendirilmiş pencere boyutları sayısal olarak hesaplandı. Dilimli ALOHA RE algoritmasının Monte Carlo benzetim çalışması, PGI-RE algoritmasının gecikme başarımınm incelendiği gezgin radyo şartları altında ve PGI-RE algoritmasında kul lanılan kapma ve çeşitlilik yöntemleri kullanılarak yapıldı. Elde edilen sonuçlar, PGI- RE algoritmasının benzetim çalışmasından çıkarılan sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A new random access algorithm (RAA) for mobile radio environments is proposed which is called mobile radio window random access algorithm (MRW-RAA). It is a modified version of the two-cell window RAA (TCW-RAA) for mobile environments characterized by multipath fading, shadowing, and path-loss mechanisms. Capture and diversity are employed to improve the delay and throughput performance of the system which necessitate modifications of TCW-RAA for adapting this algorithm to the mobile radio environments. The power capture model with a capture threshold based on the signal-to-interference ratio is considered. As the diversity scheme, antenna diversity is utilized in which two independent paths are created. To combine the received signals on the two paths, maximum selection, ideal selection, and two-fold diversity combining methods are used, where the last one has two complete receivers. The delay performance of MRW-RAA is evaluated through Monte Carlo simulations under various mobile scenarios, whose results are in agreement with the analytical computation of the maximum throughput and optimal window size of MRW-RAA under the stated mobile conditions. For comparison purposes, the slotted ALOHA RAA equipped with capture and diversity is simulated for the same mobile scenarios. The delay performance of MRW-RAA is superior against the delay performance of the mobile radio slotted ALOHA under all conditions for moderate-to-high arrival rates.