Hydrogen as storage to generate power and with the help of fuel cell technology
  1. Tez No: 830021
  2. Yazar: AMADOU MAMADOU SOW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, evsel bir ev için bir Güneş-hidrojen hibrit sisteminin (SHHS) tasarımını sunmaktadır. Hedef, şebeke ve güneş kesintileri varlığında yıl boyunca kesintisiz elektrik sağlayabilecek bir sistem geliştirmektir. SHHS, PEM tabanlı Fotovoltaik (PV) paneller gibi bileşenlerden oluşur. elektrolizörler, PEM bazlı. Yakıt hücreleri, hidrojen tankları, Lityum-iyon piller, kontrolörler ve DC/AC dönüştürücüler veya şarj kontrolörleri gibi yardımcı ekipmanlar. Bu araştırma, farklı dikkate alınarak düşük maliyetle yüksek performans elde etmek için sistem bileşenlerinin en uygun konfigürasyonunu ve boyutlandırılmasını belirlemeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları ve kontrol stratejileri. Tam sistem tasarımı için MATLAB SIMULINK kullanılmıştır. ve simülasyonlar. Tipik bir ev için PV panelleri, PEM elektrolizörleri, kontrol stratejileri ve enerji yönetimine yönelik modeller simülasyonlarla doğrulanır. Geliştirilen tüm modeller SIMULINK'e entegre edilerek hane halkının elektrik ihtiyacının doğrudan PV dizilerinden veya bataryaların yardımıyla karşılandığı doğrulanıyor. ve yakıt hücreleri ne zaman. Güneş enerjisi ve şebeke gücü yetersizdir. Bu çalışmadaki anahtar tasarım parametreleri arasında basınç seviyesi yer almaktadır. Hidrojen tanklarında ve genel sistem verimliliğinde. Analiz, hidrojen tanklarındaki basıncı ve sistemin verimliliğini etkileyen bileşen parametrelerine ve çeşitli kontrol stratejilerine odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a design of a Solar-hydrogen hybrid system (SHHS) for a domestic household. The objective is to develop a system that can provide continuous electricity throughout the year in the presence of grid and solar intermittencies. The SHHS comprises components such as Photovoltaic (PV) panels, PEM-based. electrolyzers, PEM-based. Fuel-cells, hydrogen-tanks, Lithium-ion batteries, controllers, and auxiliary equipment like DC/AC converters or charge controllers. This research aims to determine the optimal configuration and sizing of system components to achieve high performance at a low cost, considering different. user needs and control strategies. The MATLAB SIMULINK is utilized for the full system design. and simulations. The models for the PV-panels, PEM electrolyzers, control strategies, and energy management for a typical home are verified through simulations. All the developed models are integrated into SIMULINK, verifying that the household's electricity demand is met directly from the PV-arrays or with the assistance of batteries. and fuel-cells when. solar energy and grid power are insufficient. Key design parameters in this study include the pressure level. in the hydrogen tanks and the overall system efficiency. The analysis focuses on component parameters and various control strategies that impact the pressure in the hydrogen tanks and the system's efficiency.