Creating an expert system to manage construction project challenges (case study on cost management in Iraq)
Yapı projelerindeki zorlukları yönetmek için uzman sistem oluşturulması (Irakta maliyet yönetimi ile ilgili vaka analizi)
- Tez No: 830028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Etkin maliyet yönetimini gerçekleştirememe, proje gecikmelerine, aşmalarına ve sonunda proje başarısızlığına yol açabilir. Bu nedenle, inşaat projelerinde maliyet yönetimine sistemli bir yaklaşım gereklidir. Bu araştırma, inşaat proje zorluklarını yönetmek için bir uzman sistem geliştirmeye odaklanmaktadır, özellikle maliyet yönetimine vurgu yaparak. Araştırma metodolojisi, inşaat profesyonelleri ile yapılan görüşmeleri ve uzman sistemler ve maliyet yönetimi konularındaki literatürün gözden geçirilmesini içeren bir vaka çalışması yaklaşımını içerir. Uzman sistemin geliştirilmesi, görüşülen inşaat profesyonellerinin bilgi ve deneyimlerine ve literatür taramasına dayanacaktır. Bu araştırmanın beklenen sonuçları, inşaat projelerinde maliyet yönetimine kapsamlı bir yaklaşım sunan bir uzman sistemin geliştirilmesidir. Uzman sistem, inşaat projesi sırasında karşılaşılan maliyetle ilgili zorluklara anlık görüşler ve çözümler sağlamak üzere tasarlanacaktır. Araştırmanın başarısının değerlendirmesi, amaçlanan sonuçların gerçekleştirilmesine dayalı olacaktır. Genel olarak, bu araştırma, inşaat projelerinde maliyet yönetiminin iyileştirilmesine katkı sağlamayı ve inşaat profesyonellerine maliyetle ilgili zorlukları etkili bir şekilde yönetmek için değerli bir araç sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The inability to manage costs effectively can lead to project delays, overruns, and ultimately project failure. Therefore, there is a need for a systematic approach to cost management in construction projects. This research focuses on developing an expert system to manage construction project challenges, with a specific emphasis on cost management. Based on the hypothesis, the absence of cost and time control which lead to insufficient projects performance The research methodology involves a case study approach, which includes interviews with construction professionals and a review of literature on expert systems and cost management. The development of the expert system will be based on the knowledge and experiences of the construction professionals interviewed and the literature review. The expected outcomes of this research are the development of an expert system that provides a comprehensive approach to cost management in construction projects. The expert system will be designed to provide real-time insights and solutions to cost-related challenges encountered during a construction project. The evaluation of the research's success will be based on the achievement of its intended results. Overall, this research aims to contribute to the improvement of cost management in construction projects and provide a valuable tool to construction professionals to effectively manage cost-related challenges.