Pankreas adenokarsinomlarında sistemik inflamasyon belirteçlerinin prognostik önemi
  1. Tez No: 830027
  2. Yazar: SEÇKİN SOĞUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN AĞALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Pankreas adenokarsinomu; erken teşhisin genelde mümkün olmadığı ve sağkalım oranlarının düşük seyrettiği bir klinik gidişi karşımıza çıkarmaktadır. Burada hastaların tedavi seçeneğinden fayda göreceğine yönelik öngörü hayati önem arz etmektedir. Ancak bunu sağlayacak prognostik belirteçlerin saptanması ile doğru hasta seçimi yapılabilir. Böylece sağkalımda olumlu ilerlemeler elde edilirken gereksiz cerrahinin mortalite ve morbiditesinden de kaçınılmış olur. Çalışmamızda pankreas duktal adenokarsinomu nedeniyle ameliyat edilen hastalarda sistemik inflamasyon belirteçlerinin prognostik bir değerinin olup olmadığı veriler değerlendirilerek irdelenmiştir. Yöntem: Ocak 2010 ile Ocak 2022 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği tarafından pankreas duktal adenokarsinomu nedeniyle total pankreatikoduodenektomi, proksimal pankreatikoduodenektomi ve metastazektomi yapılan 135 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Kaplan Meier analizinde pronostik nütrisyonel indeks (p=0,034) ve lenfosit monosit oranı (p=0,016) kümülatif sağkalım açısından, Glasgow prognostik skoru (p=0,035) ve modifiye Glasgow prognostik skoru (p=0,043) hastalıksız sağkalım açısından istatistiki olarak anlamlı değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pancreatic adenocarcinoma; It presents a clinical course in which early diagnosis is generally not possible and survival rates are low. Here, the prediction that patients will benefit from the treatment option is vital. However, correct patient selection can be made by identifying prognostic markers that will ensure this. Thus, while positive improvements in survival are achieved, the mortality and morbidity of unnecessary surgery is avoided. In our study, we examined whether systemic inflammation markers have a prognostic value in patients who underwent surgery for pancreatic ductal adenocarcinoma by evaluating the data. Method: 135 patients who underwent total pancreaticoduodenectomy, proximal pancreaticoduodenectomy and metastasectomy due to pancreatic ductal adenocarcinoma by Dokuz Eylül University General Surgery Clinic between January 2010 and January 2022 were retrospectively examined. Results: In Kaplan Meier analysis, pronostic nutritional index (p=0.034) and lymphocyte monocyte ratio (p=0.016) were statistically significant in terms of cumulative survival, and Glasgow prognostic score (p=0.035) and modified Glasgow prognostic score (p=0.043) were statistically significant in terms of disease-free survival are values.