Nesnelerin yakınlığına bir matematiksel yaklaşım
A mathematical approach to the proximity of objects
- Tez No: 830029
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan, 6 bölümden oluşan bu tezin I. bölümü Giriş bölümü olarak ele alındı ve literatür özeti yapıldı. II. bölümde Bulanık(Fuzzy), Esnek(Soft) ve Kaba (Rough) kümelerinin tanımı ortak özellikleri ve örnekleri verildi. III. bölümde Yakın küme (Near Set) özellikleri örnekleriyle anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde bahsedilen teorem, ispat ve örnekler ve simgeler tezin orijinal kısımlarını oluşturmaktadır. IV bölümde Yakın Yaklaşım Uzay hakkında bilgilendirmeler verilmiş ve bu uzay üzerine tanımlanan sembol ve özellikleri tablolar halinde verilmiştir. V bölümde yakın küme ile yaklaşımlı ve esnek küme arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bu ilişkiler için teorem ve ispatlara yer verilmiştir. VI bölümde tezin gelecekte ne gibi kullanım alanlarının olacağı diğer teorilere oranla avantajları ve dezavantajları belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
This paper has been prepared as a master thesis and it has been divided into six chapters; The first chapter is“Overview”and in this chapter literature review has been made, Second chapter, the specialties of the Fuzzy, Soft, and Rough sets and some instances of those shared, Additionally, in the third chapter, the specialties and instances of Near Set have been explained. Also, theorems proofs, instances and symbols that have been touched upon in this chapter form the original part of this thesis, In the fourth chapter, some details of nearness approximation space have been shared some symbols and specialties described in this space have been given by using tables, When it comes to the fifth chapter, Near Set Theory and its relation with the Flexible Set has been investigated also been shared along with the theories and proofs of the relation, Lastly in the sixth part, the possible usage area of this thesis along with the advantages and disadvantages has been also indicated.