Miyopi nedeniyle refraktif cerrahi yapılan hastalarda bulunan retina dejenerasyonlan ve cerrahi sonrası dejenerasyonların seyri
  1. Tez No: 830046
  2. Yazar: ASENA ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TAŞKAPILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Refraktif cerrahi öncesi miyopik hastalarda hangi retina dejenerasyonları ile karşılaşıldığı ve bu dejenerasyonların refraktif cerrahi öncesi ve sonrası seyrini araştırarak profilaksi ihtiyacını anlamak Gereç ve yöntem: Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma hastanesi refraksiyon biriminde Ocak 2014-Aralık 2018 tarihleri arasında miyopi ve miyopik astigmatizma tanıları ile FRK, FS-LASIK ya da KKLÇ cerrahileri geçirmiş 18-45 yaş arası 2155 hasta retrospektif olarak tarandı. Refraktif cerrahi öncesi periferik retina dejenerasyonu saptanarak retina kliniğine sevk edilen 207 hasta ve 335 göz çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sferik ekivalan (SE), aksiyel uzunluk (AU), periferik retina dejenerasyonu, eşlik eden atrofik hol ya da yırtık, lokasyon, argon profilaksi, refraktif cerrahi sonrası kontrollerde ortaya çıkan vitreoretinal komplikasyonlar (VRK) araştırıldı. Komplikasyonlar arka vitre dekolmanı (AVD), yeni oluşan retinal yırtık (RY) ve retina dekolmanı (RD) olarak belirlendi. İstatistiksel fark gözetilerek bulgular değendirildi. Bulgular: Ortalama 5.1 yıl takip edilen olan 335 gözün 147'sine FRK, 80'ine LASİK, 108'ine KKLÇ uygulanmıştır. En sık görülen dejenerasyon Latis dejenerasyonu (LD) en az görülen ise retinal tuft olarak izlenmiştir. Tüm dejenerasyonlar temporalde sık izlenmiştir. Sferik ekivalan ortalaması en düşük olan hasta grubu retinal tuft, en yüksek ise retinal yırtık olarak bulunmuştur. Aksiyel uzunluk ortalamaları retinal tuft görülenlerde en uzun, kaldırımtaşı dejenerasyonu görülenlerde en kısa bulunmuştur. Toplamda FRK yapılan 147 hastanın 43'üne, LASİK yapılan 80 hastanın 16'sına, KKLÇ yapılan 108 hastanın 34'üne argon lazer uygulanmıştır. Argon lazer sonrası refraktif cerrahiye kadar geçirilen süre ortalama 3,22 aydır. 136 LD'li olgunun %6,6'sında vitreoretinal komplikasyon (VRK) görülmüştür, diğer dejenerasyonlara sahip hastalarda VRK gözlenmemiştir. Toplamda 9 VRK gözlenen hastanın 3'ü LASİK ve 6'sı KKLÇ cerrahisi geçirmiş; 5'inde AVD, 3'ünde RD ve 1'inde RD izlenmiştir. Fundusta LD saptanarak FRK cerrahisi yapılan, argon lazer uygulanan ya da uygulanmayan hiçbir hastada VRK izlenmemiştir. LD'li olgularda argon kullanımı ile VRK arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0,05). LD'li olgularda cerrahi yöntem türü ile VRK gelişimi açısından istatistiksel anlamlı ilişki bulunamamıştır. (p>0,05) Geri kalan dejenerasyon türlerinde argon profilaksisi olan ve olmayan hiçbir hastada VRK izlenmemiştir. Retinal yırtık saptanan tüm hastalara profilaksi uygulanmış, hiç birinde VRK izlenmemiştir. ii Sonuç: Bu çalışmada refraktif cerrahi ile RRD ilişkisi ve argon lazer profilaksisinin refraktif cerrahi öncesi yeri anlaşılmaya çalışılmıştır. Aynı yaş grubu miyopik hastalara göre VRK riskinde artış olduğu belirlenememiştir. VRK insidansı literatür ile benzer bulunmuştur. Preoperatif RY saptandığında profilaksi yapmak kesinlikle önerilir. 5 yıllık takipte, LD saptanan olgularda refraktif cerrahi türünden bağımsız olarak argon lazer profilaksisinin VRK riskini değiştirmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To understand which peripheral degenerations commonly occur in refractive surgery patients and their course before and after refractive surgery to determine whether to perform prophylaxis. Material and Method: 2155 myopic patients ranging from 18-45 years that underwent PRK, fs-LASIK or SMILE operations between January 2014 and December 2018 in SBU Beyoğlu Eye Training Hospital were retrospectively analysed. 207 patients and 335 eyes with peripheral retinal degenerations were included. Patient age, sex, spherical equivalent, axial length measurements, peripheral retinal degenerations; associated atrophic holes or retinal tears, location, argon prophylaxis if performed and vitreoretinal complications (VRC) were noted. VRC were new retinal tear (RT), posterior vitreous detachment (PVD) and retinal detachment (RD) Statistical analysis was done using IBM SPSS Statistics and appropiate tests. Results: 335 eyes with average follow-up time of 5.1 years included 147 eyes with PRK, 80 eyes with LASIK and 108 eyes with SMILE surgery. Most common degeneration seen was Lattice degeneration (LD), least common was retinal tuft. All degenerations were seen more commonly in temporal location. Spherical equivalent was lowest in retinal tuft group, highest in retinal tears. Axial length was longest in retinal tufts and shortest in paving stone degeneration. Argon laser prophylaxis was applied to 43 out of 147 PRK patients, 16 out of 80 LASIK patients and 34 out of 108 SMILE patients. The mean time interval between prophylaxis and surgery was 3,22 months. None other degenerative lesion other than %6.6 of 136 eyes with LD showed VRC. The 9 eyes with VRC had undergone LASIK in 3 and SMILE in 6. The complications were 5 PVD, 3 RT and 1 RD. No eyes with LD who had undergone PRK showed VRC. A relation between argon laser and complication risk in eyes with LD was found to be statistically non-significant. (p>0,05). Refractive surgery types and complication showed no significant relationship. No other retinal degeneration with or without argon laser prophylaxis had VRC. All patients identified with retinal tears prior to surgery were properly treated and showed no complications after surgery. Conclusion: This study tries to understand the relationship between different refractive surgery types, argon laser prophylaxis and VRC. Prophylaxis is highly recommended in patients with tears identified before surgery. According to this study, during the follow up of 5 years vitreoretinal complications arise independent of refractive surgery type and argon laser prophylaxis.